Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, radni po dłuższej przerwie spotkali się ponownie na sali obrad myślenickiego urzędu
Honorowy Obywatel Myślenic
Tytuł Honorowego Obywatela Myślenic ma być wyróżnieniem dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta lub gminy Myślenice oraz wybitnym osobistościom, odznaczającym się osiągnięciami w dziedzinach nauki, kultury, sportu, gospodarki, czy polityki. Odznaczenie może być też wyróżnieniem za promocję Myślenic na arenie ogólnopolskiej lub międzynarodowej.
Aby złożyć kandydaturę osoby, której może być przyznany tytuł Honorowego Obywatela Myślenic należy złożyć wniosek do przewodniczącego Rady Miejskiej wraz z uzasadnieniem oraz podpisami minimum stu mieszkańców. Ponadto z wnioskiem wystąpić mogą Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach lub grupa pięciu Radnych Rady Miejskiej w Myślenicach.
Myślenicki Budżet Obywatelski na rok 2023
Rada Miejska w Myślenicach przyjęła regulamin Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Szczegółowy harmonogram tegorocznej procedury programu określi zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.
– Budżet Obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i to ważne, by kontynuować ten program oraz stwarzać mieszkańcom możliwości do realizacji własnych pomysłów i współdecydowania o przeznaczeniu gminnych funduszy na lokalne inwestycje. W najbliższym czasie podamy do publicznej wiadomości dokładny harmonogram składania wniosków, czas na weryfikację formalną i merytoryczną dla miejskich urzędników, by następnie tradycyjnie już we wrześniu przeprowadzić głosowanie. Łączna kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski znów przekroczy 1 milion złotych – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
Odpłatności za pobyt w Żłobku i projekt „Dostępna Szkoła”
Rodzice dziecka uczęszczającego do Żłobka Samorządowego utworzonego przez Gminę Myślenice są zobowiązani do wnoszenia comiesięcznej odpłatności za pobyt i wyżywienie dziecka. W związku z wzrostem kosztów funkcjonowania kosztów dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach Małgorzata Aleksandrowicz przedstawiła Radzie Miejskiej projekt uchwały, na bazie którego ustalono wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie ze żłobka w kwocie 300 zł. W szczególnie uzasadnionych przypadkach koszt ten może wynieść 50 zł, a ponadto ustawa Rządu Rzeczpospolitej Polskiej pozwala również rodzicom na wystąpienie z wnioskiem o wsparcie kosztów pobytu dziecka w Żłobku.
Gmina Myślenice decyzją rady miejskiej zobowiązała się ponadto do kontynuacji działań ujętych we wniosków dotyczącym wsparcia na realizację grantu pn. „Wdrożenie modelu dostępnej szkoły w dwóch Szkołach Podstawowych w Gminie Myślenice”. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 jako pilotaż działania „Szkoła bez barier” ma na celu dostosowanie szkół do zapewnienia standardów osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. W Gminie Myślenice projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach oraz Szkole Podstawowej im. Księdza profesora Józefa Tischnera w Trzemeśni. Realizacja projektu ma zostać zakończona do 30 sierpnia 2023 roku.
Inne uchwały podjęte na kwietniowej Sesji
Radni procedowali też uchwały dotyczące między innymi wyrażenia woli przejęcia od Zarządu Województwa Małopolskiego do wykonania zadania publicznego polegającego na zarządzaniu fragmentem drogi wojewódzkiej nr 967 w Borzęcie na czas realizacji budowy prawostronnego chodnika. Inwestycja ma zostać wykonana w 2022 roku dzięki współpracy Gminy Myślenice z Województwem Małopolskim, a obydwa samorządy po połowie partycypować będą w pokryciu kosztów budowy chodnika.
Gmina Myślenice zwróciła się do Zarządu Powiatu Myślenickiego z wnioskiem o zaliczenie drogi na działkach nr 1415/2, 612 oraz 1736/3 na dzielnicy Psiary w Krzyszkowicach do gminnych dróg publicznych. Rada Miejska przychyliła się do wniosku, by Gmina Myślenice przejęła drogę powiatową pod swoje zarządzanie.