Tymi słowami, rozpoczął dzisiejszą uroczystość dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Słowami świadczącymi o niezwykłej popularności i sympatii jakimi darzyli Myśleniczanie Teodora Pitalę.
Dzięki inicjatywie burmistrza i przy aprobacie radnych miejskich kolejne myślenickie rondo ma nowego patrona, jest nim Teodor Pitala, człowiek wielu pasji, zasłużony myślenicki działacz.
Jak czytamy w opracowaniu Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Teodor Pitala był artystą malarzem, działaczem społecznym oraz zasłużonym myślenickim radnym i wiceburmistrzem miasta. Urodził się 15 września 1874 roku w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Był synem Piotra Pitali, uczestnika powstania styczniowego i właściciela piekarni w Myślenicach. Teodor Pitala podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na tej uczelni uczył się rysunku i malarstwa pod kierunkiem samego Jana Matejki. Po powrocie ze studiów w Krakowie przejął po ojcu prowadzenie piekarni w Myślenicach. Były uczeń Matejki angażował się również w życie społeczne swojego rodzinnego miasta. Wiele lat zasiadał w myślenickiej Radzie Miejskiej. Pitala dwukrotnie pełnił również funkcję wiceburmistrza Myślenic. Pierwszy raz w latach 1927-1930, po raz kolejny w latach 1935-1938. Sprawował też wiele innych funkcji społecznych, był naczelnikiem myślenickiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz naczelnikiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Myślenicach. Teodor Pitala był również niestrudzonym animatorem życia kulturalnego w mieście nad Rabą. W 1894 roku założył pierwszy amatorski teatr w Myślenicach. Pełnił tam funkcję reżysera, scenografa i aktora. W ciągu kilkudziesięciu lat wystawił ponad 40 sztuk teatralnych. Teodor Pitala nigdy nie zrezygnował z malarstwa, które studiował na krakowskiej ASP. Tworzył portrety, sceny rodzajowe, polichromie i malowidła o tematyce sakralnej. W 1936 roku artysta namalował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów przedstawiających św. Antoniego Padewskiego, który umieszczono w jednej z kaplic kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Teodor Pitala zmarł 25 września 1942 roku. Został pochowany na myślenickim cmentarzu na Stradomiu.
Odsłonięcie pamiątkowego obelisku, na rondzie przy zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej, nastąpiło w dniu 20 listopada o godzinie 10. W krótkiej uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni członkowie rodziny Teodora Pitali , burmistrz Jarosław Szlachetka, zastępca burmistrz Mateusz Suder, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach dr Łukasz Malinowski , członkowie i poczet sztandarowy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Myślenicach, mieszkańcy.
Kolejny lokalny bohater został uhonorowany i tym samym przywrócony pamięci Myśleniczan i odwiedzających miasto gości. Przypominanie zasłużonych postaci z historii miasta jest lekcją historii, w której każdy z nas może wziąć udział spacerując ulicami Myślenic.