Drodzy Czytelnicy z powodu pandemii koronawirusa czas nas wszystkich zatrzymał się i utknęliśmy na niecodziennej, narodowej kwarantannie w domach. Większość naszych aktywności, głównie zawodowych z przyczyn epidemiologicznych przeszła do sieci. Również nasza biblioteka musiała przestawić się na taką pracę. Chcemy jednak Państwa wesprzeć i podejmujemy różnorodne działania, które chcielibyśmy aby pomagały Wam w nauce, pracy, ale też i w relaksie niezbędnym do przetrwania tej trudnej sytuacji.
Gdzie nas znaleźć?
Zapraszamy na naszego Facebooka, Instagrama oraz stronę internetową: www.pedagogicznamyslenice.pl. to tam zamieszczamy na bieżąco wszystkie przygotowane przez nas materiały.
I tak na FB polecamy tegorocznym maturzystom:
#biblioteka_dla_maturzystów – cykl postów, poświęcony filmom, przydatny w przygotowaniu się do matury. Jako pierwsze zaprezentowane zostały adaptacje filmowe lektur szkolnych (lektury obowiązkowe oznaczono dla ułatwienia gwiazdką) ze zwróceniem uwagi na różnice między filmem, a literackim pierwowzorem („Wesele”, „Lalka”, „Pan Tadeusz”, „Dziady”, czyli „Lawa”). Obecnie polecamy nowy cykl: „przyjemne i pożyteczne”, przeznaczony także głównie dla maturzystów – prezentowane są w nim filmy, które nie są adaptacjami, ale mogą być wykorzystane przez uczniów w nawiązaniu do opracowywanych tematów jako tzw. teksty kultury (filmy te, to np.: „Sugar Man”, „Cud purymowy”,czy „Królik po berlińsku”).W rekomendacjach tych, jako podpowiedź przy omawianiu tematu, zwrócono uwagę na motywy, które pojawiają się w polecanych filmach. Całość materiałów opracowała i wybrała dla Państwa Krystyna Łętocha.
Dla nauczycieli – w cyklu postów #biblioteka_dla_nauczycieli, pojawiły się zebrane przez Dorotę Kamińską linki do stron przydatnych w nauczaniu i uczeniu się języków obcych – języka niemieckiego, francuskiego i angielskiego. Zebrane linki zostały również zamieszczone na stronie internetowej biblioteki. Polecamy także wszystkim pracującym zdalnie (w tym nauczycielom) – przetłumaczony z języka francuskiego przez Dorotę Kamińską tekst na temat „psychofizycznych aspektów pracy zdalnej” autorstwa profesora Lode Godderisa z Uniwersytetu w Leuven (Belgia) – specjalisty zajmującego się badaniem środowiska pracy i jego wpływu na nasze zdrowie.
Dla odreagowania stresujących chwil proponujemy natomiast mini – cykl: „lekkie myśli na ciężkie czasy” gdzie przytaczamy zabawne, ale też godne uwagi myśli znanych ludzi. Rozpoczęliśmy, od związanego rodzinnie z Myślenicami Jana Izydora Sztaudyngera przypominając jego urocze, lekkie jak piórka fraszki.
Wszystkim zmęczonym przedłużającą się izolacją, polecamy „poradnik na Focha” www.pbw.edu.pl/poradnik-na-focha-po-pracy naszej macierzystej placówki – Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie z siedzibą przy al. F. Focha 39, który współtworzymy wyszukując ciekawe, tematyczne linki. Znajdziecie tu Państwo wiele interesujących propozycji zrelaksowania się po pracy, od rękodzieła po filozoficzne i ekonomiczne rozważania. Szczególnie polecam : Uroki X Muzy, czyli na Małym i Wielkim Ekranie autorstwa Krystyny Łetochy, Ciekawie i bez stresu – naukę języków obcych opracowaną przez Dorotę Kamińską oraz Pieszo przez Północną Hiszpanię – szlak św. Jakuba oczami Katarzyny Laszczak (PBW Kraków).
Zachęcamy naszych Czytelników, którzy pobrali kody do ibuków do korzystania z tej formy nauki. Zaglądajcie też na stronę krakowskiej PBW: www.pbw.edu.pl gdzie znajdziecie bogaty wybór bibliografii tematycznych, recenzji i artykułów z czasopism pedagogicznych i wiele ciekawych propozycji.
Dla tych, którzy zastanawiają się co bibliotekarz robi zdalnie? Nie tylko szperamy w sieci w poszukiwaniu ciekawych pomysłów dla Was, piszemy także artykuły, recenzje książek, tworzymy bibliografie tematyczne, ankiety, scenariusze zajęć, spotkań, warsztatów, szkolimy się online z myślą o naszych Czytelnikach po pandemii, bo biblioteka bez Was nie istnieje, jest tylko zbiorem ksiąg. Dlatego odwiedzajcie nas w mediach społecznościowych, czekamy na Was. Dużo zdrowia i do zobaczenia!