Do Myślenic zawita festiwal Dni Polonii i Polaków, podczas którego mieszkańcy Myślenic, okolic i innych zakątków kraju będą mogli wspólnie kultywować polską tradycję. W ramach wydarzenia przygotowano szereg interesujących atrakcji związanych w narodową kulturą. O szczegółach opowiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz z organizatorką i pomysłodawcą wydarzenia – profesor Jean Marie Novak.
– Z wielką radością zapraszam wszystkich mieszkańców Myślenic, ale też całej Małopolski do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, podczas którego będziemy popularyzować polską kulturę. Nadchodzący festiwal został zorganizowany z inicjatywy obecnej tutaj, mieszkającej na co dzień w San Francisco, Pani Profesor Jean Marie Novak. Nasza współpraca trwa już od kilku lat, a Pani Profesor, mająca swoje korzenie w Pcimiu oraz we Lwowie, uznawana jest przez nas za ambasadorkę polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. W swojej działalności wspiera „Ziemię Myślenicką” oraz angażuje się w liczne patriotyczne imprezy. Wydarzenie, które wspólnie chcemy Państwu zaproponować, jest właśnie jednym z projektów realizowanych przez naszego gościa – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.
Prof. Jean Marie Novak dodała:
– Chciałabym bardzo podziękować burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice Jarosławowi Szlachetce, który zdecydował się objąć patronatem nasze wydarzenie, oraz współorganizatorom – Tomaszowi Pawlakowi i Piotrowi Szewczykowi. Jestem bardzo wdzięczna za pomoc i zaangażowanie w realizację tego projektu. Muszę przyznać, że jestem bardzo szczęśliwa z możliwości organizacji tej wyjątkowej imprezy. Cieszę się, że ten festiwal może odbyć się tutaj w Myślenicach, w Polsce – w moim ukochanym i umiłowanym kraju.
Festiwal rozpoczyna się 7 maja (wtorek) i potrwa do 12 maja (niedziela). W trakcie tych kilku dni uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział i obejrzeć bogaty program artystyczny przygotowany przez organizatorów. Całość wydarzenia odbywać się będzie w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
Program Dni Polonii i Polaków „Ukochany Kraj Umiłowany Kraj”
7 maja (wtorek)
- 18:00 – Recital Mateusza Nagórskiego- repertuar Jacka Kaczmarskiego
- 19:00 – II Myślenicki Festiwal Filmowy – Kino Polonijne
- Film: „Kościuszko: A Man Before His Time”
8 maja (środa) – Oficjalne Otwarcie Dni Polonii i Polaków
- 12:00 – otwarcie wystawy „Książę Kazimierz Lubomirski – Dobroczyńca Myślenic”, które poprowadzi dr Łukasz Malinowski – dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach
- 17:00 – wykład edukacyjny „Książę Kazimierz Lubomirski: biznesman i dyplomata” w wykonaniu dr Łukasza Chrobaka (IPN)
- 18:00 – koncert kwartetu smyczkowego „Polish Art Philharmonic”
- 18:30 – rozdanie nagród w konkursie literackim „Polska. Kraj, Ukochany Matki Mej”
- 19:00 – II Myślenicki Festiwal Filmowy – Kino Polonijne, Film: „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”
9 maja (czwartek)
- 17:00 – Wieczór Literacki „Bruku wydeptany stopą własną”, Wiersze i piosenki lwowskie (reżyseria – Dorota Ruśkowska, scenariusz – Ewa Aksamović)
- 20:00 – II Myślenicki Festiwal Filmowy – Kino Polonijne, Film: „Urodziłam się pierwszego września”
10 maja (piątek)
- 17:00 – Lwów – prezentacja i dyskusja „Szlagiery i evergreeny tekściarzy ze Lwowa – Hemar, Szlechter i Friedwald” Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, Danuta Skalska, redaktor Lwowska Fala, Radio Katowice
- 19:30 – Otwarcie Galerii Artystów – Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, „Nie ma jak Lwów” prof. Mieczysław Maławski, „Powojenny Lwów” wystawa fotografika Stanisława Gawlińskiego, „Panorama impresji lwowskich” art.pl. Małgorzata Anita Werner, „Kwiatek lnu” Paweł Bendisz
11 maja (sobota)
- 17:00 – koncert galowy „Polska. Ukochany Kraj, Matki Mej” Pamiętamy Polonię i Kresy Wschodnie. Wystąpią: ZPiT „Ziemia Myślenicka”, Wiktoria Bisztyga, ZPiT „Kresy” z Gminy Lubaczów, Paulina Mazepa, Zespół „On i Ona” z Lwowa, Piotr Szewczyk – prowadzący koncert galowy
12 maja (niedziela)
- 9:30 – Posadzenie drzewa ku pamięci Polaków z zagranicy (przy MOKIS)
- 11:00 – uroczysta Msza Święta (Kościół św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach – Zarabie)
Wydarzeniem towarzyszącym będzie 35-lecie Zespołu VISTULA z San Francisco, a w festiwalu udział wezmą goście z Lwowa, San Francisco i z Polski.