Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Myślenicach, w poniedziałek 27 marca, burmistrz Jarosław Szlachetka zainicjował podjęcie uchwały w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II. Radni choć nie jednogłośnie, to opowiedzieli się za poszanowaniem godności i obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II.
– „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą, płacąc za to swoim życiem” – i tak jak Papież podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny wszystkim przypominał, co zawdzięcza wcześniejszym pokoleniom, my także mamy obowiązek przypominać o dokonaniach naszego wielkiego Rodaka – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Jarosław Szlachetka.
Święty Jan Paweł II jako największy z rodu Polaków jest naszą chlubą zapisał się również w historii Myślenic. Jako biskup i metropolita krakowski wielokrotnie bywał w naszym mieście. Odprawiał Msze święte, bierzmował wiele pokoleń myśleniczan. W historii miasta na stałe zapisała się koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Pani Myślenickiej 24 sierpnia 1969 r. Pół wieku później w roku 2019 Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej podjęła uchwałę o zawierzeniu dalszych dziejów i losów Miasta i Gminy Myślenice opiece i trosce Najświętszej Maryi Panny Pani Myślenickiej dla upamiętnienia złotego jubileuszu 50-lecia Koronacji Jej Cudownego Wizerunku.
– Dzisiaj wobec ataku na Jej wiernego czciciela, wobec niebezpiecznych zachowań niektórych środowisk, musimy stwierdzić, że to uderza we wszystkich Polaków. Jeśli nasze miasto zawierzyliśmy opiece Matki Bożej Pani Myślenickiej, to bez wahania bronimy Tego, który całe życie Jej powierzył. Św. Jan Paweł II zawierzył Maryi świat, Polskę i siebie. Nie zgadzamy się na niszczenie wizerunku Św. Jana Pawła II, który zmieniał nie tylko ludzi, ale także miał wpływ na przemiany ustrojowe w Polsce i Europie. Dziękujemy Wszystkim, którzy bronią św. Jana Pawła II. Dziękujemy za wszelkie dobro uczynione przez Świętego Jana Pawła II i jesteśmy dumni, że Myślenice wpisały się w Jego życiową drogę – dodał burmistrz Myślenic.
Informacja Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Myślenicach
Gośćmi sesji Rady Miejskiej w Myślenicach byli przedstawiciele Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Myślenicach, Środowiskowego Domu Samopomocy Magiczny Dom oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Myślenicach.
Przedstawiciele ośrodka działającego na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzieli o bieżących działaniach, podjętych inicjatywach, a także planach i potrzebach w bieżącym funkcjonowaniu. Radni zapoznali się również z rozwojem placówek oraz zajęć prowadzonych zwłaszcza dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami. Informację zaprezentowali prezes PSONI Marcin Jamróz, dyrektor OREW Agnieszka Mrowiec oraz dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Anna Kapusta.
Kolejne środki dla Ochotniczej Straży Pożarnej i bieżące uchwały Rady Miejskiej
Radni zdecydowali o przyznaniu środków w kwocie 22 250 zł dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu i wymiany opon w samochodzie ratowniczo-gaśniczym oraz zakupu jednego kompletu aparatu powietrznego z czujnikiem bezruchu. Przyznana dotacja jest odpowiedzią na wniosek druhów OSP w Polance, którzy wykazali konieczność wymiany opon spowodowaną znacznym zużyciem dotychczasowego ogumienia wozu strażackiego. Zakup aparatu powietrznego jest natomiast koniecznym wyposażeniem w celu poprawy bezpieczeństwa w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Opieka nad bezdomnymi zwierzętami ze strony Gminy Myślenice
Rada Miejska przyjęła program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Myślenice w bieżącym roku. Jego głównym celem jest opieka nad zwierzętami bezdomnymi, a także zapewnienie im miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami obejmującą m.in. dokarmianie i sterylizację bądź kastrację, odławianie bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie im opieki, sterylizację i kastrację bezdomnych zwierząt, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami i ich elektroniczne znakowanie (czipowanie psów). Zgodnie z projektem uchwały na program opieki nad zwierzętami bezdomnymi zabezpieczono w miejskim budżecie 70 tysięcy złotych.
Gmina Myślenice od lat współpracuje również z kilkoma stowarzyszeniami i organizacjami, które pomagają w opiece nad zwierzętami. Rada Miejska przyjęła również uchwałę w sprawie wymagań jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzybowisk i spalarni zwierząt i ich części.
Zmiany w uchwale budżetowej
Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miejska dokonała również zmian w budżecie Gminy Myślenice na rok bieżący. Konieczność taka wynikała między innymi ze zmniejszenia subwencji oświatowej (373 508 zł), otrzymania dodatkowych środków w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej (Pakiet Edukacyjny II – Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych 74 918,69 zł), koniecznością zabezpieczenia środków na wiosenne remonty dróg (ponad 240 000 zł), czy zabezpieczeniem brakującej części wkładu własnego z przeznaczeniem na odbudowę mostu w Krzyszkowicach w związku z przekazanymi środkami przez Wojewodę Małopolskiego. Ponadto dokonano zwiększenia kwoty planowanego do zaciągnięcia kredytu – kwota 19 440 429,81 zł przeznaczona zostanie na wcześniejszą spłatę kredytu zaciągniętego w roku 2010 i obciążonego wysoką marżą banku. Podobna operacja przeprowadzona została w roku ubiegłym, kiedy to kredyty z marżami na poziomie 1,89% i 1,74% zastąpiono nowym kredytem z marżą 0,44%.
W zakresie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej wprowadzono na rok 2024 przedsięwzięcia związane z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (Zarabie, Myślenice Zachód oraz Dolina Trzemeśnianki – Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Poręba i Zasań) w związku z przesunięciem terminu ich realizacji.