Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” ma już 22-letnią tradycję, a w gminie Myślenice odbył się w tym roku po raz dwudziesty. Laureatów tej jubileuszowej, gminnej edycji poznaliśmy we wtorek 23 czerwca. W Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice odebrali z rąk burmistrza Jarosława Szlachetki i jego zastępcy Roberta Bylicy pamiątkowe przypinki, upominki i gratulacje.
– Tym bardziej jest mi miło być tu dziś z Wami, bo kiedyś byłem laureatem powiatowej edycji tego konkursu. Dlatego cieszę się, że konkurs w naszej gminie trwa i że w tak uroczysty sposób możemy docenić Waszą wolontariacką pracę na rzecz drugiego człowieka, Waszego najbliższego otoczenia, szkoły, miejscowości, parafii. Jesteście największymi skarbami, jakie mają nasze miasto i gmina – mówił do laureatów burmistrz Jarosław Szlachetka.
Oto Ósemka Wspaniałych, którą przedstawiła Małgorzata Ciemińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia UMiG:
- Antoni Kucharczyk (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach)
- Hanna Frączek (Zespół Placówek Oświatowych w Borzęcie)
- Marek Górka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zasani)
- Alicja Hodurek (Szkoła Podstawowa nr 3 w Myślenicach)
- Kacper Jania (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Porębie)
- Maksymilian Jacek (Niepubliczna Szkoła Podstawowa Neo Montessori School w Myślenicach)
- Maja Kochańska (Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach)
- Martyna Tomal (Szkoła Podstawowa nr 3 w Myślenicach)
Każdy z nich udziela się wolontaryjnie, ale nie każdy tak samo. Są w tej ósemce osoby działające na rzecz seniorów, są takie, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami, a są też takie, które działają dla młodych i z młodymi. Są również wolontariusze działający na rzecz bezdomnych zwierząt, wyprowadzający na spacery psy i doglądający koty.
– Ideą wolontariatu są słowa „Wystarczy niewiele, by wiele zmienić”. Wy na co dzień zmieniacie wiele. Nie wynaleźliście żarówki, nie znaleźliście sposobu na zmniejszenie dziury ozonowej, ale zmieniacie każdego dnia czyjąś codzienność, czyjeś życie. Sprawiacie, że ktoś się uśmiecha, ktoś nie czuje się wykluczony. Sprawiacie, że piesek merda ogonem, a kot wtula się w wasze kolana. Jeśli ktokolwiek mówi dziś, że młodzież jest trudna, że myśli tylko o sobie, że żyje w wirtualnym świecie odpowiadam, że może i jest taka młodzież, ale to nie o Was, to nie Wy – mówiła o laureatach i do nich Renata Piekarz z jury konkursowego.
Z tej gminnej „ósemki” Antoni Kucharczyk reprezentował gminę Myślenice na ogólnopolskim finale Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, który odbył się w Toruniu.













