W zakończonym w piątek naborze do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców (MPWP) przyjęliśmy 336 wniosków, z czego około 10% dotyczy budynków/lokali bez instalacji c.o. i c.w.u. Najwięcej wniosków było z Myślenic, które stanowiły 37% ogólnej liczby przyjętych wniosków.
Następne w kolejności były Jawornik, Głogoczów oraz ex aequo Osieczany i Trzemeśnia. Podczas naboru ekodoradcy aktywnie informowali mieszkańców budynków jednorodzinnych o potencjalnej możliwości.
łączenia dofinansowania z „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców” z dofinansowaniem z programu rządowego „Czyste Powietrze” oraz termomodernizacyjną ulgą podatkową.
Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem Mieszkańców. Już obserwujemy zwiększoną ilość e-maili, w odpowiedzi, na które wysyłamy wiadomość prowadzącą „za rękę” w procesie wnioskowania do programu „Czyste Powietrze”. Prawdziwa lawina wniosków ruszy zapewne w momencie podpisania przez Mieszkańców umowy z Gminą dotyczącą Myślenickiego Programu. Nie ma co czekać, warto wnioskować do programu Czyste Powietrze już teraz, żeby uniknąć kumulacji. Chyba, że Mieszkaniec oczekuje na wykonanie przyłącza gazu lub zaświadczenie z Centrum Usług Społecznych potwierdzające możliwość ubiegania się o „podwyższony poziom dofinansowania”, liczonego według dochodu za 2020 r. Wówczas zgodnie ze wskazówkami ekodoradców warto jest się wstrzymać z wnioskowaniem, aby termin realizacji inwestycji (30 miesięcy) nie ulegał już niepotrzebnemu skróceniu. Dla przypomnienia adresy e-mail ekodoradców:
dariusz.zborowski@myslenice.pl wojciech.blak@myslenice.pl
UWAGA: przypominamy mieszkańcom, że zgodnie z zapisami regulaminu MPWM Inwestor przed podpisaniem z Gminą umowy nie może pozbyć się starego „kopciucha” oraz posiadać faktury na nowe, ekologiczne źródło ogrzewania. Powyższe można realizować dopiero po wykonaniu wizji lokalnej mającej na celu potwierdzenie istnienia starego kotła, wykonania dokumentacji zdjęciowej i spisania protokołu oraz podpisania z Gminą umowy do programu.