W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu otwarto wystawę prac Zdzisława Słoniny, artysty ludowego związanego z Bogdanówką, skąd pochodzi, z Myślenicami, gdzie się urodził i ze Świątnikami Górnymi, gdzie od lat mieszka. To pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach 9. Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Wernisaż uświetnił występ grupy z Panamy.
Jak mówi Natalia Nowacka, zastępca dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Zdzisław Słonina jako twórca zajmuje ważne miejsce w budowaniu kultury materialnej i dziedzictwa tego regionu.
Już podczas ubiegłorocznych „Spotkań…” prowadził warsztaty z malarstwa na szkle. W tym roku ponownie przyjął zaproszenie, aby takie warsztaty poprowadzić, a niezależnie od nich udało się przygotować wystawę i zaprezentować jego własne prace, nie tylko te malarskie.
Na ekspozycję składają się obrazy malowane na szkle, rzeźby i fotografie artysty, który w ubiegłym roku obchodził 45-lecie swojej pracy twórczej i jest dziś znanym i uznanym artystą ludowym nie tylko w naszym regionie, ale w kraju.
Jego prac nie sposób pomylić w pracami innych malarzy lub rzeźbiarzy. Wyróżniają je czyste, nasycone barwy, w przypadku obrazów często nakładane na ciemne tło, a przez to jeszcze bardziej intensywne oraz nieużywanie przez artystę światłocienia.
Tematem tych prac są święci oraz kliszczacy, czyli górale z regionu Tokarni i Pcimia, z którego pochodzi sam artysta, przy czym na wystawie w MOKIS dominują tematy sakralne.
Jej oglądanie jest swego rodzaju wyprawą na dawną wieś. Fotografie pokazują ludzi, naturę i architekturę, natomiast obrazy i rzeźba to sfera sacrum i wartości ważne dla mieszkańców.
|Zdzisław Słonina ma na swoim koncie wiele wystaw (samych tylko indywidualnych blisko 50) i nagród, w tym Małopolskiej Nagrody Twórczości za rok 2022. Z kolei w 2021 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.