„K-45. Skocznia narciarska, prawie zapomniana historia Myślenic” wernisaż wystawy fotografii i spotkanie poświęcone niezwykłemu miejscu na mapie miasta. Pomysłodawca wystawy i współautor koncepcji: Mateusz Suder – 17 lutego 2023 godzina 18.00.
Zapraszamy na wernisaż wystawy i spotkanie z pamiętającymi historię tego niezwykłego miejsca myśleniczanami. Na wystawie zobaczymy fotografie archiwalne, a także współczesny obraz tego nieznanego wielu osobom miejsca.
Obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-45 został zbudowany przez Jana Hołuja (1864-1945), na zboczu góry Uklejna. Zapewne miało to miejsce pod koniec dwudziestolecia międzywojennego, mówią o tym zapisy znalezione w archiwalnych dokumentach KS. Dalin Myślenice oraz fotografia z 1939 r., na której widać strzelnicę na Zarabiu, a w tle ruiny Zamczyska i skocznię. Następnie w latach 50. XX wieku został zmodernizowany przez Stanisława Marusarza (1913-1993), słynnego polskiego skoczka narciarskiego i wielokrotnego olimpijczyka. Według obecnych kryteriów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej obiekt klasyfikowany byłby jako skocznia mała. Posiada betonowy próg o wysokości 110 cm i szerokości 490 cm oraz jest naturalnie wkomponowany w górskie zbocze na myślenickim Zarabiu – podobnie jak Wielka Krokiew w Zakopanem. Zapewne dzięki temu, pomimo pół wieku zapomnienia, oparł się on próbie czasu. Na zmodernizowanej skoczni narciarskiej w Myślenicach od połowy lat 50-tych odbywały się zawody, w których oprócz miejscowych brali udział zawodnicy z Krakowa, Rabki, Nowego Targu i Zakopanego, a nawet uczestnicy Mistrzostw Polski. Tak było zapewne do końca lat 60-tych, ponieważ w 1961 roku sekcję narciarską KS Dalin oraz umowę z trenerem rozwiązano. Powodem były częste problemy ze śniegiem i koszty modernizacji skoczni.
– mówi Mateusz Suder.