Już teraz, spotykając osobę niesłyszącą, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach będą mogli do niej „zamigać”. Gestów języka migowego uczyli się podczas szkolnych obchodów Dnia Języka Migowego.
Dzień Języka Migowego w „Trójce” zainicjowała Jolanta Kraus, nauczyciel wspomagający. – Ukończyłam kurs języka migowego i pomyślałam, że dobrze byłoby zapoznać z nim uczniów naszej szkoły, a że 23 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Migowego, to była ku temu świetna okazja – mówi. W całej szkole pojawiły się papierowe turkusowe motyle symbolizujące osoby niesłyszące. – Skrzydła motyla wskazują na barwy i piękno języka migowego, ich trzepot to znak jego szybkości, dynamiki. Natomiast kolor turkusowy oznacza zaufanie, nadzieję, wiarę w siebie i innych ludzi – wyjaśnia pani Jolanta. Każda sala wyposażona została w plakat prezentujący daktylografię, czyli alfabet palcowy, oraz gesty w języku migowym. Na przerwach nauczycielka odwiedzała uczniów i pokazywała im daktylografię, uczyła gestów – „dzień dobry”, „do widzenia”, „proszę”, „dziękuję” czy „przepraszam”, opowiadała o społeczności Głuchych, o tym, by nie pozostać na nią obojętnym. – Uczniom bardzo podobała się ta nauka, ale zgodnie stwierdzili, że język migowy wcale nie jest taki prosty.
Wybrane klasy dodatkowo uczestniczyły, w ramach godzin wychowawczych, w warsztatach dotyczących sposobów porozumiewania się osób niepełnosprawnych, również niesłyszących, oraz uczących tolerancji. Wciąż są one kontynuowane.
– Myślę, że takie zajęcia są bardzo ważne. Dzięki nim dzieci już nie będą dziwiły się, gdy spotkają migające osoby, a także będą mogły „zamigać” do nich, co z pewnością je ucieszy – podkreśla pani Jolanta i dodaje, że uczniowie już wcześniej wykazywali zainteresowanie miganiem. – Oglądali Smyk Fest, który tłumaczony był na język migowy, bardzo ich to zaciekawiło.
Więcej przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 13 października.