Pozytywna dyscyplina to jest metoda wychowawcza, która jest oparta o szacunek, empatię i zrozumienie. Jednocześnie obejmuje stawianie granic i wspólne ustalenia, traktowanie z szacunkiem zarówno drugiej osoby, jak i siebie. Drugiej osoby, czyli również dziecka – to nad nią przez dwa miesiąca pracowali Myśleniccy Ojcowie, którzy jako grupa inicjatywna powstała niedawno w Myślenicach
Prowadzące spotkania trenerki – Aneta Wójcik i Agnieszka Czeczenikow tłumaczyły, że jako rodzice często oczekujemy, że dostaniemy na takim kursie gotową instrukcję obsługi dziecka, którzy są zdziwieni, że muszą pracować nad sobą. Ba! Są nawet tacy, którzy uważają, że to trudne dzieci powinny ich uczestnikami. Nie rozumieją, że zmianę należy zacząć od siebie, bo przecież to nie w nich problem.
– Ja bardzo nie lubię określenia „grzeczne dziecko”, a po warsztatach mam do niego jeszcze większą awersję! Ja nie chcę, żeby moje dzieci były takie, chcę, żeby miały poczucie własnej wartości i czuły się szanowane w naszym domu, a nie posłusznie wykonywały moje polecenia, tylko żebyśmy się wspólnie dogadali. Przestrzegamy pewnych norm i wspólnie ustalamy granice, a nie działamy na zasadzie „ja ci tego zabraniam”, bo tu są możliwe tylko trzy reakcje: ucieczka, zamrożenie lub bunt – tłumaczy Bartek Burkiewicz, jeden pomysłodawców myślenickiego klubu ojca.
– To jest normalne w życiu, że dzieci będą się złościły, my też się złościmy. Nie można udawać, że nie czujemy emocji, trzeba tylko mówić o tym, jak je zdrowo rozładować. Dziecko zachowuje się źle, bo czuje się źle. Nie robi ci na złość, po prostu utraciło poczucie przynależności czy znaczenia. Jeśli dorosły dobrze się czuje, nie ma potrzeby walczyć ani niczego ostentacyjnie demonstrować: tak samo jest z dziećmi – dodaje Marcin, uczestników warsztatów.
Tematem kolejnych dwóch spotkań będzie przedsiębiorczość. Uczestnicy zastanowią się jak wychować dziecko przedsiębiorcze i nauczyć je inteligencji finansowej. Warsztaty przeprowadzi dr Wioletta Kilar – dyrektor Instytutu Geografii UP, Kierownik Zespołu Badań Edukacji w Zakresie Przedsiębiorczości. Cel zajęć to uświadomienie uczestników o roli, jaką pełni przedsiębiorczość w życiu prywatnym i zawodowym, wzmocnienie świadomości na temat konieczności rozwijania zachowań przedsiębiorczych od najmłodszych lat, kształtowania inteligencji finansowej od etapu przedszkolnego w celu oraz sprostania wyzwaniom współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata i jaką rolę w tym wszystkim jest rola odpowiednich nawyków.
Myśleniccy Ojcowie, to grupa inicjatywna mieszkająca w gminie Myślenice, spotkali się na jednym z kursów, a że grupa była dość zgrana, postanowiliśmy podjąć działania zmierzające do jej formalizacji, aby nadal móc się spotykać wspólnie poruszając tematykę związaną z wychowaniem dzieci, rodziną ale i nie tylko. Dzięki zrozumieniu dyrekcji Centrum Usług Społecznych w Myślenicach i pomocy pracowników Centrum Aktywności Lokalnej, wsparcie, lokum, narzędzia i to zrealizować. Za otrzymaną dotację z Inicjatywy Lokalnej Gminy Myślenice mogli zorganizować cykl spotkań, a kolejne odbędzie się w piątek 18 listopada o godz. 18 w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu, a ostatnie na które już zapraszają – 16 grudnia. Więcej informacji na temat grupy można uzyskać w CAL Myślenice, Rynek 27.