Są ambitni. Niepełnosprawność nie przeszkadza im w kształceniu. Dzięki Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Myślenicach niepełnosprawne dzieci i młodzież mogą zdobywać zarówno podstawową, jak i zawodową wiedzę.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Myślenicach prowadzony przez Województwo Małopolskie działa od 1963 roku. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży od 7 do 24 lat ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – z niepełnosprawnością intelektualną w stopniach lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, czyli z autyzmem, niedosłuchem, niedowidzeniem czy niepełnosprawnością ruchową.
Zajęcia w ośrodku prowadzone są w nielicznych, kilkuosobowych grupach, od 2 do 8 uczniów, co ułatwia im naukę. Obecnie uczęszcza do niego ponad 100 dzieci i młodzieży z całego województwa małopolskiego. W ramach ośrodka funkcjonują: szkoła podstawowa, szkoła branżowa I stopnia przygotowująca do zawodu kucharza oraz szkoła przysposabiająca do pracy przygotowująca do życia w rodzinie i społeczeństwie, ucząca podstawowych praktycznych umiejętności życiowych. W szkołach podstawowej i branżowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub ze sprzężeniami realizowana jest podstawa programowa kształcenia ogólnego. Natomiast uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniach umiarkowanym bądź znacznym lub ze sprzężeniami, które tego wymagają, realizują programy nauczania oparte na dedykowanej dla nich specjalnej podstawie programowej. Dla każdego ucznia ośrodka opracowuje się Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny dostosowany do indywidualnych możliwości.
Co ważne, na każdym szkolnym etapie można, jeśli zajdzie taka potrzeba, wydłużyć proces kształcenia ucznia o rok.
Podstawą orzeczenie
Nabór do placówki trwa przez cały rok. Podstawą przyjęcia jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną stwierdzające niepełnosprawność intelektualną. Do tego dokumentu rodzice kandydata dołączają wniosek o przyjęcie do placówki, a w przypadku aplikowania do szkół branżowej lub przysposabiającej do pracy, również świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
Kadrę ośrodka tworzą oligofrenopedagodzy – nauczyciele mający kwalifikacje do prowadzenia nauki osób niepełnosprawnych, posiadający także kwalifikacje do nauczania przedmiotów ogólnokształcących, psychologowie, pedagodzy, logopeda i pielęgniarka.
Więcej o ośrodku przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 19 maja. Poniżej prezentujemy linki do filmików o działalności szkół działających w placówce.
https://drive.google.com/file/d/1NteFDdApNrArkkUasyR8keNald-EYc74/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1U1_2JoPZE4E6uqwo7dd9UqgstZMWBquU/view?usp=sharing