Chyba żadna z osób wierzących nie pamięta świąt Wielkanocnych bez poświecenia pokarmów, kościoła pełnego ludzi i procesji wielkanocnej. Te święta będą całkiem inne – w cieniu toczącej się walki z koronawirusem, z szeregiem zakazów i ograniczeniami, a dla wielu z nas także z daleka od bliskich.
Dziś tj. 4 kwietnia przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wygłosi nadzwyczajne orędzie, które ma wprowadzić katolików w Wielki Tydzień, w tym szczególnym czasie.
Wielkanocy przełożyć się nie da
W związku z panującą epidemią część osób zastanawiała się zapewne, czy tegorocznych świąt nie można by przełożyć na spokojniejszy czas. Jednak Wielkanocy przełożyć się nie da – obchodzona jest ona zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Najwcześniej Wielkanoc można obchodzić 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia. W tym roku święto to wypada 12 kwietnia.
Co z limitem osób w kościołach?
Ograniczenie liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach do pięciu osób obowiązywać na do 11 kwietnia. Niedziela Wielkanocna przypada na dzień 12 kwietnia, oznaczałoby to zatem, że we mszach będzie mogło uczestniczyć do 50 osób. Z tym, że zgodnie z zapowiedziami rzecznika rządu: szczegółowe informacje i zalecenia dotyczące okresu świąt Wielkanocnych będą jeszcze przedstawione przez władze państwowe.
Co ze spowiedzią?
Z uwagi na konieczność zachowania bezpiecznej odległości, nie będzie spowiedzi w takiej formie, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Część kapłanów spowiada przy zastosowaniu wszelakich norm bezpieczeństwa, w maseczkach i przy zachowaniu 2-metrowej odległości. zarówno papież Franciszek, jak i polscy biskupi zalecają wiernym akt żalu doskonałego z postanowieniem spowiedzi przy najbliżej możliwej okazji. Zgodnie z prawem kościelnym taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK 1452)
Uroczystości Triduum Paschalnego
Wszystkie uroczystości triduum paschalnego, będą musiały odbywać się przy bardzo ograniczonej liczbie wiernych. Po raz pierwszy od wielu wieków papież będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Chętni będą mogli przyłączyć się do modlitw, oglądając transmisję w telewizji lub internecie.
W Wielki Czwartek Episkopat zaleca by we Mszy Świętej Świętej Krzyżma wzięli udział tylko najbliżsi współpracownicy biskupa, odnowienie przyrzeczeń kapłańskich przenieść na inny termin. Dodatkowo biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych. Duchowni mają też zrezygnować z obrzędu umywania nóg.
W Wielki Piątek: nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywać się powinna w odpowiednio małej grupie.
Co ze świeceniem pokarmów?
W Wielką Sobotę: zgodnie ze stanowiskiem Episkopatu w tym roku nie będzie zwyczajowego poświecenia pokarmów w kościołach. Biskupi zamiast tego zalecają obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, , zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350
W Wigilię Paschalną pominięte zostanie rozpalanie ogniska w ramach obrzędu światła oraz procesji, a liturgia zacznie się od razu od Orędzia Wielkanocnego.
Wielka Niedziela
W Wielkanoc (12 kwietnia) duchowni udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we mszy. Zarówno w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania pokropień.
Chrzty katechumenów mogą być sprawowane z zachowaniem środków ostrożności co do kontaktu bezpośredniego. Natomiast, zgodnie z tradycją Kościoła mogą one mieć miejsce także w uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Wielkanoc w telewizji
Wszystkie uroczystości wielkanocne w Watykanie będą transmitowane przez telewizję. W tym roku po raz pierwszy od początku pontyfikatu papież Franciszek odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim. Wcześniej takie msze odprawiane były np. w zakładach karnych czy w klinikach.
W Wielki Piątek w bazylice świętego Piotra w Watykanie odbędzie się Nabożeństwo Męki Pańskiej. Wieczorem, o godzinie 21:00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, która odbędzie się nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.
W Wielką Sobotę o godzinie 21:00 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 11:00 papież Franciszek odprawi mszę, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.
Wszystkie uroczystości odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane w mediach.
Spotkania z bliskimi
Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tegoroczne święta Wielkanocne będą inne niż dotychczas, także dlatego, że prawdopodobnie trzeba będzie zrezygnować również z dużych rodzinnych spotkań. Rząd i lekarze apelują aby: ograniczyć świętowanie do domowników i nie organizować dużych świątecznych śniadań. Odradza się także wyjazdy świąteczne do rodziny.
Z kolei epidemiolodzy ostrzegają, że rodzinne spotkanie wielopokoleniowej rodziny, w której jedna z osób okaże się zarażona może mieć tragiczne skutki.