W 2023 roku według oficjalnych danych zarejestrowano 1043 ofiary handlu ludźmi w tym 11 małoletnich, co stanowi czterokrotny wzrost w stosunku do 2022 roku. Te dane są dobrym punktem wyjścia do dyskusji na temat tego rodzaju przestępstw, którą w minioną niedzielę w bardzo ciekawy sposób rozpoczęła policja na myślenickim Zarabiu.
Na parkingu przy stadionie Dalin Myślenice zaparkował wyjątkowy pojazd – Escape Truck, czyli mobilny, interaktywny pokój ucieczki. Dzięki niemu mieszkańcy Myślenic i okolic mieli okazję wziąć udział w grze, która przez swój realizm była niezwykle szokująca i przejmująca.
Ciężarówka, która przyciągała uwagę przechodniów już z daleka, skrywała w swoim wnętrzu realistyczną przestrzeń inspirowaną prawdziwymi historiami ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy wchodzili do środka w kilkuosobowych grupach i stawali przed serią zagadek oraz zadań, które miały przybliżyć im warunki, w jakich żyją osoby uwięzione i wykorzystywane seksualnie przez przestępcze siatki. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość społeczną i uwrażliwić na to poważne, a często pomijane w opinii publicznej zjawisko.
Każde z pomieszczeń było odrzucające, wypełnione rekwizytami i zapachem, z którymi na co dzień wolelibyśmy nie mieć do czynienia. W środku można było usłyszeć opartą na faktach historię młodej dziewczyny, która przez niewłaściwą internetową znajomość stała się współczesną niewolnicą, a do tego podczas rozwiązywania zagadek towarzyszyły nam bardzo nieprzyjemne dźwięki.
– Escape Truck, to dziewiętnastometrowa ciężarówka, w której odtworzono warunki, w jakich przetrzymywane są ofiary handlu ludźmi. Uczestnicy tego projektu muszą wykonać specjalne zadania, aby się z tego pojazdu wydostać. Można się w środku spodziewać nieprzyjemnych dźwięków, zapachów i poczuć się w potrzasku. To jest nie tyle rozrywka, co doświadczenie, które ma otworzyć oczy na tragedię współczesnego niewolnictwa
– powiedział nam Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach podkomisarz Dawid Wietrzyk.
Jak dowiedzieliśmy się od policjantów w kwestii handlu ludźmi Polska jest zarówno krajem docelowy dla osób z między innymi Ameryki Łacińskiej czy Azji, które padają ofiarą takiego procederu, jak i miejscem, z którego wywozi się poszkodowanych na zachód Europy. Dlatego tym bardziej takie akcje są ważne, aby uczulać społeczeństwo na alarmujące sygnały.
Organizatorami akcji byli: Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach oraz Fundacja „Reshape”, przy współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów, Policją Królestwa Niderlandów, Uniwersytetem Wrocławskim, Strażą Graniczną, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM).
Jakub Kurek