Andrzej Miętus, był jedną z ofiar „Czarnej Niedzieli” w trakcie której, po wcześniejszej prowokacji, Niemcy aresztowali i zamordowali grupę Myśleniczan, 22 czerwca 1940 r. Większość aresztowanych myśleniczan zostało zamordowanych na terenie Fortów Krzesławickich.
Wybór zakładników przeznaczonych do aresztowania w czasie Czarnej Niedzieli, dokonany przez niemieckiego okupanta, nie był przypadkowy. Stanowili oni ówczesną elitę intelektualną miasta, byli ludźmi znanymi, cieszącymi się zaufaniem społecznym, przez to bardzo niewygodnymi dla Niemców. Właśnie jednym z nich był Andrzej Miętus, wówczas 25 letni mieszkaniec Myślenic, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, harcerz, pasjonat fotografii i sportu, kochający góry i przyrodę.
Pamięć o nim, oraz o innych ofiarach niemieckiego mordu, kultywuje siostrzenica Andrzeja Miętusa, Anna Prokopeczko. Pani Anna jest bardzo aktywną osobą, jeśli chodzi o działania na rzecz lokalnej historii. Kultywując pamięć o swoim wuju, i innych ofiarach Czarnej Niedzieli, chce ją przekazać ku pamięci , a szczególnie kieruje ją do młodego pokolenia myśleniczan.
Właśnie dzięki staraniom Anny Prokopeczko, przy udziale myślenickiego Muzeum Niepodległości, w piątek 14 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” o godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy „Rozstrzelany, aby żyć…Andrzej Miętus”.
O Andrzeju Miętusie jego życiu i pasjach opowiada kilkanaście plansz. Każda z plansz opowiada osobna historię, o zamordowanym, a szczególnie o jego zainteresowaniach : fotografii, sporcie, harcerstwie, górskich wędrówkach i przyrodzie. Opowieści zawarte na planszach uzupełniają gabloty, w których można zobaczyć rodzinne fotografie, zeszyty, świadectwa, rysunki Andrzeja Miętusa.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 kwietnia do 15 maja 2023.
Wyjazd części uczestników na wystawę do Krakowa odbył się dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach.