Przed nami okres zimowy, czas gdy szczególną troską powinniśmy objąć osoby bezdomne. Często bez dachu nad głową nie przeżywają do kolejnej zimy. Zmienić to stara się Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Myślenicach. W pomoc może włączyć się każdy z nas.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, osoba bezdomna to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy oraz niezameldowana na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Wywiad, kontrakt i program
Na terenie gminy Myślenice nie ma schroniska dla bezdomnych, dlatego takie osoby kierowane są do schroniska w Dębicy w województwie podkarpackim. – Najpierw przeprowadzamy z nimi wywiad, a następnie podpisujemy kontrakt socjalny i indywidualny program wychodzenia z bezdomności, polegający na wspieraniu osoby bezdomnej w rozwiązywaniu jej problemów życiowych, w szczególności rodzinnych i mieszkaniowych, oraz pomocy w uzyskaniu zatrudnienia. Punkty tego programu to m.in. wizyta u lekarza, poszukiwanie pracy czy korzystanie z poradni specjalistycznych np. walczących z alkoholizmem. Kontrakt i indywidualny program realizowane są podczas pobytu w Dębicy. Co ważne, osoby bezdomne często nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, więc MGOPS przyznaje im decyzją prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – wyjaśnia Cecylia Filipiec, koordynator Zespołu Usług, Pomocy i Integracji Społecznej MGOPS w Myślenicach. Natomiast jeśli ktoś nie wyrazi zgody na skierowanie do Dębicy, bo takie sytuacje też się zdarzają, to pomoc jest mu udzielana na miejscu zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Osoba bezdomna jest także informowana o możliwościach skorzystania z noclegowni i ogrzewalni w Krakowie oraz uzyskania gorącego posiłku w Caritas – Betania w Myślenicach. Osoby bezdomne mogą również składać wnioski do Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach o przyznanie lokalu socjalnego w Jaworniku.
Warto wspomnieć o tym, że w ubiegłym sezonie jesienno – zimowym Gmina Myślenice zawarła porozumienia z kilkoma restauratorami na terenie gminy, polegające na możliwości skorzystania z ciepłego posiłku przez osoby, które nie były w stanie same go sobie zapewnić.
Pracownicy socjalni organizują dla osób bezdomnych odzież, a także pomagają w kontakcie z lekarzem i pielęgniarką środowiskową. – Główny problem mamy z zadbaniem o higienę bezdomnego, brakuje nam publicznej łaźni. Mamy nadzieję, że Gmina będzie miała to na uwadze i doczekamy się takiego miejsca. Przydałaby się również ogrzewalnia – mówi pani Cecylia.
Więcej o bezdomnych przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 4 listopada.