Andrzej Miętus, był jedną z ofiar „Czarnej Niedzieli” w trakcie której, po wcześniejszej prowokacji, Niemcy aresztowali grupę myśleniczan 23 czerwca 1940 roku. Większość aresztowanych zostało zamordowanych na terenie Fortów Krzesławickich.
Wybór zakładników przeznaczonych do aresztowania w czasie Czarnej Niedzieli, dokonany przez niemieckiego okupanta, nie był przypadkowy. Stanowili oni ówczesną elitę intelektualną miasta, byli ludźmi znanymi, cieszącymi się zaufaniem społecznym, przez to bardzo niewygodnymi dla Niemców. Właśnie jednym z nich był Andrzej Miętus, wówczas 25 letni mieszkaniec Myślenic, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, harcerz, pasjonat fotografii i sportu, kochający góry i przyrodę.
W ramach wystawy o Andrzeju Miętusie, jego życiu i pasjach, kilkanaście plansz opowiada osobna historię o zamordowanym, a szczególnie o jego zainteresowaniach: fotografii, sporcie, harcerstwie, górskich wędrówkach i przyrodzie. Opowieści zawarte na planszach uzupełniają gabloty, w których można zobaczyć rodzinne fotografie, zeszyty, świadectwa, rysunki Andrzeja Miętusa. Wystawę można oglądać od wtorku 20 czerwca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.