Gościem ostatniego spotkania Klubu Gazety Polskiej był burmistrz Jarosław Szlachetka. Miało ono charakter otwarty było więc okazją nie tylko do przekazania przez burmistrza informacji o tym co udało się zrobić w minionym roku i co aktualnie dzieje się w gminie, ale też do zadania mu pytań przez mieszkańców. Spotkanie to odbyło się w poniedziałek 22 czerwca, a więc na tydzień przed sesją Rady Miejskiej, na której burmistrz przedstawi raport o stanie gminy, a radni będą głosować nad udzieleniem mu nie tylko absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2025, ale również wotum zaufania.
Burmistrz rozpoczął właśnie od liczb, a konkretnie od liczb związanych z realizacją budżetu gminy za rok 2025. Jak powiedział, zrealizowano budżet na poziomie prawie 400 mln zł, czyli prawie dwukrotnie wyższym niż w roku 2018, przy zachowaniu poziomu zadłużenia z 2018 roku.
– Przez tych siedem lat pomimo wielu zrealizowanych inwestycji i tych, które realizujemy jeszcze dziś, dzięki środkom pozyskanym chociażby z Polskiego Ładu, zadłużenie na koniec ubiegłego roku, praktycznie nie zmieniło się – mówił burmistrz.
Omawiając najważniejsze inwestycje wymienił m.in. długo oczekiwany przez mieszkańców a budowany za ponad 2,5 mln zł łącznik od ulicy Sobieskiego, jeszcze dłużej wyczekiwaną i zakończoną już budowę drogi na Macioski w Trzemeśni, trwającą rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Myślenicach, powstające w Droginii i na Chełmie strefy rekreacji, modernizacja placu zabaw w parku na Zarabiu, gruntowną rewitalizację kamienicy Obońskich, których ma lada moment ruszyć i modernizację stadionu miejskiego na Zarabiu, która ma mieć swój finał po wakacjach. Przy okazji omawiania tej ostatniej burmistrz zapowiedział już planowane zmiany, z których najważniejsza ma polegać na tym, że zarządcą stadionu będzie spółka Sport Myślenice.
W przygotowaniu są natomiast kolejne inwestycje drogowe tj. modernizacja ulicy Ujejskiego na Dolnym Przedmieściu oraz przebudowa całej ulicy Pardyaka.
Z tych zaś, gdzie inwestorem nie jest gmina, ale są realizowane na terenie gminy, wymienił oddany niedawno do użytku tunel pod zakopianką w Krzyszkowicach i mający być oddany do użytku w najbliższą sobotę węzeł drogowy w Myślenicach. Wyraził przy tym nadzieję na szybkie ogłoszenie przez GDDKiA przetargu na budowę węzła w Jaworniku.
Burmistrz poruszył także problem dający się we znaki w rozbudowanym niedawno z pomocą rządowego programu żłobku samorządowym, a mianowicie duża liczba wolnych miejsc. Problem wcześniej w tej placówce nieznany, a wręcz jeszcze niedawno zupełnie odwrotny, bo polegający na tym, że chętnych było więcej niż miejsc, jest jak mówił burmistrz, wypadkową kilku czynników, w tym m.in. pogłębiającego się niżu demograficznego, konkurencji w postaci placówek niepublicznych i tzw. „babciowego”. Z tym samym problemem, jak dodał burmistrz, borykają się także przedszkola samorządowe.
Nie pomaga w tym, a przynajmniej na razie, nawet to, że mimo spadającej liczby urodzeń, gmina Myślenice notuje przyrost liczby mieszkańców i w tej chwili jest ich już prawie 45 tys.
Była mowa także o linii kolejowej Kraków – Myślenice, której projekt budowalny jest już gotowy i która znalazła się w zaprezentowanym niedawno dokumencie „Zintegrowana Sieć Kolejowa. Plan dla polskiej kolei”.
Burmistrz odniósł się także do sprawy podnoszonej ostatnio przez grupę mieszkańców. Chodzi o uciążliwy zapach w rejonie miejskiego składowiska odpadów, jaki czuć od jakiegoś czasu. Zapewnił, że prezes miejskiej spółki wraz z zarządem intensywnie pracują nad rozwiązaniem tego problemu, ponieważ jednak mieszkańcy wyrazili zainteresowanie spotkaniem poświęconym wyłącznie tej sprawie, burmistrz przystał na ich prośbę i takowe ma się odbyć w najbliższym czasie.
Pytania mieszkańców, oprócz tej kwestii, dotyczyły budowy obwodnicy zachodniej miasta, kolei Kraków – Myślenice oraz gospodarki przestrzennej, a więc miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dopuszczających zabudowę wielorodzinną w mieście i następstw tego w postaci np. wzmożonego ruchu.
Odnosząc się do pytania o obwodnicę burmistrz odpowiedział, że jego zdaniem powinna zostać opracowana nowa koncepcja tej drogi, a ponadto powinna to być inwestycja powiatowa a nie gminna, bo obwodnica ma połączyć drogi powiatowe: Sobieskiego i 3 Maja odciążając tym samym centrum miasta, natomiast nie wyklucza wsparcia gminy na etapie koncepcyjno-projektowym.
Odnosząc się zaś do kwestii budowy budynków wielorodzinnych i wzmożonego ruchu, jaki jest tego następstwem, burmistrz odparł, że to co dzieje się obecnie jest pokłosiem decyzji podjętych w poprzedniej kadencji i jeszcze wcześniej.
Burmistrz dziękując Mirosławowi Ficie, prezesowi Klubu Gazety Polskiej i pozostałym członkom klubu za zaproszenie, mówił, że nie jest wykluczone, że to spotkanie da początek regularnym spotkaniom z mieszkańcami poszczególnych części miasta, podobnych trochę do zebrań wiejskich, jakich w mieście się nie organizuje, a które będą okazją do omówienia najważniejszych dla mieszkańców spraw.




