Tegoroczny czerwiec to bardzo intensywny okres w życiu zawodników orientacji sportowej i turystycznej. Z powodu pandemii, aż trzy imprezy rangi mistrzowskiej – Mistrzostwa Polski w Marszach na Orientację, Mistrzostwa Czech w Orientacji Precyzyjnej oraz Mistrzostwa Polski w Orientacji Precyzyjnej – odbywają się właśnie w tym miesiącu. We wszystkich biorą udział członkowie myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu, na czele z wiceprezesem klubu Maciejem Urbaniakiem, aktualnym Mistrzem Polski zarówno w Marszach na Orientację jak i Orientacji Precyzyjnej.
W długi weekend na początku czerwca, w Miliczu pod Wrocławiem odbyły się Mistrzostwa Polski w Indywidualnych Marszach na Orientację, w których wzięła udział liczna reprezentacja myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu. Wszyscy zawodnicy musieli zmierzyć się z aż 5 etapami – dwoma nocnymi i trzema dziennymi.
Z racji długiego weekendu impreza rozpoczęła się już w czwartek – etapem nocnym. Stanowił on prawdziwie wyzwanie ze względu na liczne przekształcenia mapy – niektóre fragmenty były wycięte, obrócone, odbite lustrzanie i/lub zamienione miejscami, innych nie było w ogóle. Dodatkowo większość punktów znajdowała się na rzeźbie terenu (pagórki, skarpy, dołki, rowy itp.), której prawidłowe rozpoznanie, zwłaszcza w nocy, wymaga sporego doświadczenia. W piątek odbyły się dwa etapy dzienne – na pierwszym uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania w terenie form przedstawionych na laserowym skanningu terenu (lidar), a na drugim czytaniem ortofotomapy (zdjęcia satelitarne/lotnicze). Sobota rozpoczęła się najdłuższym etapem, na którym limit czasu wynosił aż cztery godziny. Tym razem na mapie dominował lidar oraz typowa mapa orienteeringowa w międzynarodowym standardzie ISOM. Walka o podium trwała do samego końca – ostatecznie rozstrzygnął ją ostatni etap nocy, z soboty na niedzielę. W wolnych chwilach można było wziąć udział w imprezach towarzyszących – trzech etapach mini-InO, sztafecie oraz orientacji precyzyjnej.
Trzej nasi zawodnicy zdobyli tytuły mistrzowskie we wszystkich kategoriach, a pozostali również zajęli wysokie miejsca: Maciej Urbaniak obronił tytuł Mistrza Polski, Adam Stalka został Akademickim Mistrzem Polski, Weronika Suszek została Mistrzynią Polski Juniorów, Adam Gruca został Akademickim Wicemistrzem Polski. W kategorii zaawansowanej zajęliśmy miejsca: 1. Maciej Urbaniak, 4. Adam Stalka, 6. Marta Kapołka. W kategorii średniozaawansowanej zajęliśmy całe podium: 1. Hanna Kapołka i Marcin Olejnik, 2. Weronika Suszek, 3. Katarzyna Urbaniak i Olga Moskal. W kategorii niezaawansowanej Martyna Póda i Marcin Kibler zajęli 5 miejsce. Adam Gruca zajął 1. miejsce w mini-InO oraz wspólnie z Mateuszem 2. w sztafecie.
Do naszej ekipy należał również Jakub Moskal, wspierając dopingiem i logistyką.
Niestety zabrakło z nami naszego jedynego reprezentanta w kategorii młodzieżowej – Klemensa Kopery, którego kontuzja wykluczyła z udziału w imprezie zaledwie na kilka dni przed jej terminem.
W niedzielę 13 czerwca zakończyły się Mistrzostwa Czech w Orientacji Precyzyjnej, w których wzięło udział czworo członków polskiej kadry narodowej w Orientacji Precyzyjnej – Maciej Urbaniak i Katarzyna Urbaniak z Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu (Myślenice) oraz Jacek Wieszaczewski i Joanna Puternicka z KInO Orientop (Wrocław). Rywalizacja obejmowała dwie kategorie. Podium zdominowali reprezentanci Czech oraz Słowacji – najlepsi poświęcili średnio niespełna 6 sekund na jedno zadanie. Po południu przyszedł czas na etap PreO, gdzie zadania są bardziej skomplikowane, ale i czas poświęcony na ich rozwiązanie jest odpowiednio większy. Niekwestionowanym zwycięzcą tego etapu został Maciek, rozwiązując poprawnie wszystkie zadania – nie udało się to żadnemu z pozostałych zawodników, z których najlepsi popełnili po dwa błędy. Nasz zawodnik utrzymał prowadzenia również po drugim, rozstrzygającym etapie, tym samym zajmując pierwsze miejsce w kategorii PreO Open i pokonując m.in. wicemistrza świata z 2018 roku Kerestes’a Krešo.
Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu organizuje również liczne imprezy turystyczne, rekreacyjne i sportowe na terenie województwa małopolskiego. Klub zaprasza w swoje szeregi wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem w kontakcie z naturą – niezależnie od wieku i stopnia sprawności fizycznej.