Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, w której znajdą się kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: „kopciuchów”.
Czas na wypełnienie deklaracji upływa końcem czerwca 2022 r. Przez Internet to najszybszy i najwygodniejszy sposób składania deklaracji, dostępny dla osób korzystających z bankowości elektronicznej dostępny pod adresem ceeb.gov.pl Osoby niekorzystające z bankowości elektronicznej mogą wypełnić deklarację w wersji papierowej otrzymanej wraz z deklaracją podatkową i dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9.
Dla zainteresowanych dokładnymi informacjami dotyczącymi składania deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania do CEEB uruchomiono specjalną infolinię — numer telefonu (22) 295 51 28. Dla przypomnienia obowiązek prawny dotyczy wszystkich właścicieli / zarządców budynków mieszkalnych (deklaracja A) i niemieszkalnych (deklaracja B) wyposażonych w źródła ogrzewania.
Na co zwrócić uwagę wypełniając deklarację?
Deklaracja dotyczy źródła ciepła/spalania paliw uruchomionego po 1 lipca 2021 r. – zaznaczamy „kwadrat” tylko w przypadku zainstalowania źródła ogrzewania po tym terminie. Zazwyczaj będzie to związane z wymianą starego źródła ogrzewania na ekologiczne (klasa 5, ekoprojekt, kocioł gazowy, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne itp.)
Pytanie A08
– Rodzaj budynku Jeżeli w budynku nie ma wydzielonych lokali (np. 1/1 i 1/2 lub 1A i 1B) to zaznaczamy odpowiedź 1
– budynek jednorodzinny. Jeżeli budynek ma wydzielone lokale to zaznaczamy odpowiedź 2 – budynek wielorodzinny. Wtedy wpisujemy ilość wszystkich lokali w budynku na końcu wiersza. Ilość lokali wpisujemy, nawet jeżeli należą do innej osoby i nie będziemy ich ujmować w naszej deklaracji.
Pytanie A09
Budynek jednorodzinny – jeżeli budynek jest budynkiem jednorodzinnym lub wszystkie wydzielone lokale należą do nas to zaznaczamy odpowiedź nr 1.
Budynek wielorodzinny – Jeżeli tylko część lokali należy do nas to zaznaczamy odpowiedź nr 2, a następnie wypełniamy następne wiersze według schematu: „liczba lokali mieszkalnych (…) objętych deklaracją” – wpisujemy ile lokali w budynku należy do nas „numery lokali mieszkalnych (…) objętych deklaracją” – wpisujemy nr lokali należących do nas, np. 1/3 WAŻNE – jeżeli więcej niż jeden lokal w budynku należy do nas, w deklaracji wpisujemy wszystkie urządzenia grzewcze zamontowane we wszystkich naszych lokalach.
Pytanie B01
W pytaniu musimy podać informacje o wszystkich urządzeniach grzewczych zainstalowanych i użytkowanych w budynku, niezależnie od ich rodzaju. W pierwszej kolumnie zaznaczamy krzyżykiem, jakie urządzenia są zamontowane i określamy ich ilość. Wpisujemy je nawet jeśli nigdy z nich nie korzystamy.
W drugiej kolumnie zaznaczamy krzyżykiem z których urządzeń korzystamy – nawet jeśli tylko od czasu do czasu. Określamy też ich ilość.
W trzeciej kolumnie zaznaczamy jaką funkcję ma urządzenie – czy służy tylko do ogrzewania pomieszczeń czy też do podgrzewania ciepłej wody (w kranach).
Pytanie B02
Pytanie dotyczy tylko kotłów na paliwo stałe (zarówno z podajnikiem jak i bez) – czyli urządzeń zaznaczonych w wierszu 2 lub 3 w pytaniu B01. Informację o klasie możemy sprawdzić na tabliczce znamionowej lub w dokumentach urządzenia.
Pytanie B03
Pytanie dotyczy tylko kotłów na paliwo stałe (zarówno z podajnikiem jak i bez). Jeżeli naszym głównym paliwem jest węgiel, ale czasem używamy do rozpałki innego paliwa, na przykład drewna, zaznaczamy oba te paliwa.
Pytanie C01
Jeżeli w budynku lub na terenie nieruchomości znajduje się lokal lub inny budynek przeznaczony na cele inne niż mieszkalne (na przykład warsztat, garaż, budynek rolniczy, sklep, lokal usługowy) – zaznaczamy odpowiedź „tak”. W takim wypadku musimy wypełnić odrębny formularz (inny wzór) dla tego lokalu/budynku.
Pytanie D05
Jeżeli mieszkamy pod tym samym adresem, co budynek, dla którego wypełniamy deklarację, zaznaczamy odpowiedź „tak”. W takim przypadku nie wypełniamy tabelki z pytaniami D06- D13. Jeżeli mieszkamy w innym miejscu – zaznaczamy „nie” i wypełniamy tabelkę z pytaniami D06-D13.