Z okazji przypadającej na ten rok 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum Niepodległości przygotowało opowieść o myśleniczanach, którzy w styczniu 1863 roku opuścili swoje bezpieczne domostwa i szkoły i udali się do zaboru rosyjskiego, aby wspomóc w walce niepodległościowej swoich rodaków.
Na wystawie poznamy historię Andrzeja Marka, Edwarda Kleberta czy Emil Schünke oraz kilkunastu innych powstańców z regionu Myślenic. Dzięki współpracy z Fundacją imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie w gablotach zobaczymy ponad 70 wypożyczonych eksponatów, w tym przede wszystkim broń używaną przez powstańców. Na oglądnięcie czekają pistolety kapiszonowe, strzelby myśliwskie, karabiny z bagnetami, szable, tasaki i oczywiście nieśmiertelne kosy, bosaki i widły powstańcze. Prawdziwym rarytasem jest strzykawka na truciznę (znaleziona pod Chęcinami) i składana szabla – oba te przedmioty zaprojektowano do zamachów skrytobójczych organizowanych podczas Powstania Styczniowego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 stycznia o godzinie 17.00, a towarzyszyć mu będzie wykład dra Andrzeja Małysy.
Kolejne prelekcje dotyczące różnych aspektów Powstania Styczniowego odbędą się w lutym i w marcu. Dla uczniów szkół podstawowych i średnich przygotowaliśmy również specjalną lekcję muzealną o powstańcach styczniowych z Myślenic. Zapraszamy.