Reprezentacja Polski wywalczyła pierwsze miejsce w rankingu narodów podczas 33. Mistrzostw Świata w Speed-ballu. Na sukces ten złożyły się wyniki dziesiątki zawodników. Wśród kadry polskiej znalazło się troje zawodników Sportowni.
Polska reprezentacja została wyłoniona podczas VII Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów.
To otworzyło najlepszym w Polsce drogę do udziału w rywalizacji międzynarodowej. Mistrzostwa Świata w Speed-ballu zostały zorganizowane przez Międzynarodową Federację Speed-balla we Francji.
Biało-czerwoni startowali w czterech konkurencjach: singlu, deblu, sztafecie (solo relay) i grze na czas (super-solo). Rozgrywki toczyły się w kategorii juniorskiej i seniorskiej z podziałem na płeć.
W zawodach brały udział reprezentacje z Europy, Afryki i Azji.
Marcelina Ryś – zawodniczka mieszkająca w Porębie wywalczyła łącznie pięć medali. Jej największy sukces to historyczne złoto w grze singlowej po finałowym meczu z Egipcjanką oraz złoto za grę na czas. Dawid Orawin i Vanessa Półtorak para deblowa z Myślenic stanęła na samym szczycie podium w grze deblowej mieszanej po finałowym meczu przeciwko Francuzom.
Do sukcesu zawodników z ziemi myślenickiej doszły zwycięstwa zawodników z Krakowa oraz Lublina. Wszystkie zdobyte punkty za miejsca na podium dały polskiej reprezentacji pierwsze miejsca w rankingu narodowości. To złożyło się na historyczny sukces.
– Jesteśmy najmłodszą reprezentacją z dużymi sukcesami sportowymi i kraje, w którym speed-ball rozwija się najbardziej dynamicznie na świecie – zarówno terytorialnie jak również zawodniczo. Grono miłośników speed-ball z roku na rok coraz bardziej się powiększa. To daje nam motywację. Młodzi chcą trenować, dlatego naszym najważniejszym zadaniem jest stworzenie jak najlepszych warunków ku temu, aby się rozwijali.
– mówi Izabela Janczak-Bizoń, Prezeska Sportowni.
W rozgrywkach międzynarodowych Polskę reprezentowali zawodnicy z trzech polskich klubów: Marcelina Ryś, Dawid Orawin, Vanessa Półtorak, Mariusz Rzedzicki, Karol Nowakowski, Martyna Dudek, Aleksandra Dudek, Wiktoria Stafiej, Tymoteusz Żarski, Karol Fundament.
Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport. Do Polski speed-ball zawitał w 2014 roku. Od samego początku w rozwój tej dyscypliny są zaangażowani członkowie Stowarzyszenia Sportownia.