„Jak pokazać, że jestem patriotą?” – tak zatytułowane były warsztaty robienia kokard narodowych, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Myślenicach. Spotkania zorganizowało myślenickie muzeum.
Warsztaty odbyły się końcem października w ramach projektu „Legioniści Myśleniccy. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny” realizowanego przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.
W Szkole Podstawowej nr 1 (w klasach drugich i trzecich) warsztaty poprowadzili pracownicy muzeum, natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 (w klasach trzecich) jej nauczyciele, dzięki materiałom udostępnionym przez organizatora. Warsztaty poprzedziły prezentacja na temat myślenickich legionistów, film „Myśleniccy Legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny” zrealizowany przez muzeum i telewizję internetową Myślenice iTV oraz instruktaż wykonywania kokard narodowych. – Biało – czerwone kokardy, potocznie zwane kotylionami, są jednym z polskich symboli narodowych. Dawniej były noszone przez uczestników polskich powstań narodowych. Poprzez naukę ich wykonywania chcieliśmy w ciekawy sposób przekazać dzieciom czym jest patriotyzm, przybliżyć im temat myślenickich legionistów oraz uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – wyjaśnia prowadzący warsztaty w „Jedynce” Andrzej Małysa.
Gabriela Senderska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej SP nr 1 uważa, że to dobry pomysł, by dzieciom w takim wieku uświadamiać czym jest niepodległość. – Ważne jest jednak, by wiedzę tę przekazywać w formie odpowiedniej dla nich, atrakcyjnej. Organizatorzy spotkania zadbali o to, by dzieci podczas zajęć się nie nudziły.
Więcej o warsztatach przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w czwartek 12 listopada.