Mogli nauczyć się gry w szachy lub podszkolić już posiadane szachowe umiejętności. Nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego ze szkół z naszej gminy wzięli udział w kursie nauki gry w szachy w Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach.
Kurs poprowadzili wiceprezesi Polskiego Związku Szachowego – Paweł Zaskalski i Artur Jakubiec. Jak informuje dyrektorka „Trójki” Renata Skuza, miał on przygotować grono pedagogiczne do nauki dzieci gry w szachy w związku z planami wprowadzenia takiego nauczania w klasach II i III szkół podstawowych w gminie Myślenice. Zajęcia odbywały się przez trzy weekendy, wraz z piątkami, od listopada do grudnia. W sumie objęły ponad 70 godzin. Dwa spotkania przeprowadzono w formie stacjonarnej, a jedno, z racji narastającej pandemii, online. Podczas kursu nauczyciele nie tylko poznali metody gry w szachy, ale także jej historię. – Jest ona bardzo ciekawa. Gra w szachy, nazywana początkowo „czaturangą”, wywodzi się z Indii. Jej nazwa oznaczała pojęcie „czterostronny”, co nawiązywało do systemu organizacji wojsk indyjskich. Do Europy dotarła w VIII w., do Polski w XII. Zachwycili się nią królowie, stąd nazywana jest „grą królewską” – wyjaśnia pani Renata i dodaje, że mimo upływu czasu gra w szachy wciąż cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Kurs zakończył się egzaminem – turniejem. Wszyscy uczestnicy go zdali, otrzymali certyfikaty. Dodatkowo, trzy nauczycielki, ze względu na wyjątkowe umiejętności, otrzymały kategorie szachowe – dwie czwartą, a jedna piątą, co oznacza, że mogą już brać udział w turniejach szachowych. Każdej ze szkół podarowano zestawy szachowe wraz z szachownicą demonstracyjną.
Więcej przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 19 stycznia.