Dzięki programowi „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” osoby niepełnosprawne uzyskują wsparcie, a ich rodziny czas dla siebie. Do drugiej edycji programu w gminie Myślenice zakwalifikowało się 14 niepełnosprawnych i 13 asystentów.
Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego realizowany jest przez Centrum Usług Społecznych w Myślenicach (wcześniej Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej) od 2019 roku. Za nami już jego pierwsza edycja – 2019 – 2020. Głównym celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta dla dorosłych osób niepełnosprawnych, a także, w ostatniej edycji, dla niepełnosprawnych dzieci do 16. roku życia. O zakwalifikowaniu dorosłej osoby niepełnosprawnej do programu decyduje orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku dzieci orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej bądź długotrwałej opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesach leczenia, rehabilitacji i kształcenia.
Chodź, zrobimy zakupy!
W ostatniej edycji programu realizowanego przez myślenickie CUS – 2021, do której nabór zakończono w kwietniu br., programem objęto 14 niepełnosprawnych uczestników, we wcześniejszej (2019 – 2020) 12. Uczestnicy programu mają możliwość skorzystania z pomocy asystenta przy wyjściu, powrocie i dojeździe do wybranego miejsca, czynnym uczestnictwie w różnych wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, w wykonywaniu codziennych czynności, zakupach czy załatwianiu spraw urzędowych. Działania podejmowane w ramach programu mają poprawić funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w życiu społecznym, zachęcać ją do podejmowania aktywności, ograniczyć skutki niepełnosprawności, przeciwdziałać dyskryminacji wobec niepełnosprawnych oraz wykluczeniu społecznemu.
– Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest bardzo pomocny i cieszy się zainteresowaniem. Dzięki niemu uczestnicy mają możliwości dostępu do wielu sfer życia społecznego, aktywnego spędzania czasu wolnego, realizowania swoich zainteresowań, a przede wszystkim program jest wsparciem dla rodzin sprawujących na co dzień nad nimi opiekę – podkreśla Cecylia Filipiec, koordynator Zespołu Usług, Pomocy i Integracji Społecznej CUS w Myślenicach.
Więcej o programie przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 26 maja.