Światowa Organizacja Zdrowia kilka dni temu określiła koronawirusa jako pandemię. Na całym świecie z dnia na dzień przybywa tysiące zakażonych ludzi, setki umierają, a w Polsce każdego dnia pojawiają się nowe przypadki.
Maria Gaczyńska: Kto jest szczególnie narażony na zakażenie tym wirusem?
Dr. Justyna Dziadek: Zdecydowanie osoby straszę, z chorobami przewlekłymi (tj. choroby serca, układu oddechowego, cukrzyca, niewydolność nerek), z upośledzoną odpornością (choroby hematologiczne, immunologiczne), stosujące leki immunosupresyjne.
Zgodnie z danymi Chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, 87% chorych z COVID-19 w Chinach należy do grupy wiekowej 30–79 lat, a 8% zachorowań dotyczyło osób w wieku 20–29 lat. Śmiertelność wśród wszystkich chorych w Chinach w grupie wiekowej 70–79 lat – wyniosła 8%, a wśród chorych w wieku ≥80 lat – 14,8%. Największa śmiertelność zakażonych SARS-CoV-2 dotyczyła osób z chorobami układu krążenia, z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, z nadciśnieniem tętniczym i chorobami nowotworowymi.
Maria Gaczyńska: Jak najlepiej możemy zapobiec zakażeniu?
Dr. Justyna Dziadek: Higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Można powiedzieć, że wracamy do korzeni, czyli przypominamy sobie o podstawowych zasadach. A więc:
Myj często ręce (wystarczy zwykłe mydło). Jeśli kichasz lub kaszlesz, zasłoń usta i nos zgiętym ramieniem (kichaj w zgięcie łokcia) lub chusteczką, którą następnie wyrzuć natychmiast do zamykanego kosza na śmieci i umyj starannie ręce. Nie zbliżaj się do innych na mniej niż 1 metr, a zwłaszcza do osób, które kaszlą, kichają lub mają gorączkę. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Zachowuj środki ostrożności i odpowiednią higienę podczas wizyt na targu ze zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego. Unikaj spożywania surowych lub niepoddanych dokładnej obróbce termicznej produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jak rozpoznać, że to COVID-19? Jak najlepiej możemy zapobiec zakażeniu? Jak długo po obecności zakażonego ten wirus może istnieć w danym pomieszczeniu? Na te i inne pytania odpowiada w najnowszym wydaniu Gazety Myślenickiej dr Justyna Dziadek. Wywiad dostępny również na stronie Gazety http://gazeta.myslenice.pl/dr-justyna-dziadek-odpowiada-na-kilka-pytan-na-temat-koronawirusa