Gmina Myślenice czwarty rok z rzędu przystępuje do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Dzięki pozyskanym na ten cel środkom w wysokości 612 tys. zł oferuje osobom z niepełnosprawnościami nieodpłatną pomoc asystenta, który pomoże w wykonywaniu codziennych czynności takich jak zakupy, wizyta w urzędzie czy u lekarza, oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym wybierając się z osobą niepełnosprawną np. na koncert, w góry albo do innego miasta, aby je zwiedzić.
O tym, że Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, w imieniu gminy, podpisało umowę i będzie realizowało program poinformowali w środę 7 lutego burmistrz Jarosław Szlachetka i dyrektor CUS Małgorzata Aleksandrowicz.
– Program ten pozwala nie tylko na integrację ze środowiskiem lokalnym, ale też na realizację drobnych marzeń osób z niepełnosprawnością, wzmacnia ich poczucie godności i przynależności do społeczności lokalnej – mówiła dyrektor.
I dodała, że tym chętniej wchodzą po raz kolejny w realizację tego programu, że jest to usługa świadczona w środowisku, jak najbliżej osoby z niepełnosprawnością. – To wpisuje się w politykę społeczną gminy Myślenice, która zakłada deinstytucjonalizajcę świadczonych usług.
Zainteresowanie programem z roku na rok wzrasta. W 2021 roku skorzystały z niego 22 osoby, w 2022 też 22, a rok temu było ich już 53.
– Zakładamy, że w tym roku z programu skorzysta co najmniej 50 osób, a jestem przekonany, że wystarczy nam środków, czy też wesprzemy ten program budżetem gminy Myślenice, docelowo adresując go do ok. 70 osób. Cieszę się, że cały czas podnosimy komfort i jakość życia osób z niepełnosprawnymi na terenie gminy Myślenice i że rozszerzamy wachlarz usług do nich kierowanych. Był to zresztą jeden z powodów, dla których ponad 3 lata lata temu powołaliśmy do życia Centrum Usług Społecznych.
Usługa asystenta osobistego jest adresowana do:
- dzieci do 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności
- dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Żeby zgłosić się do programu należy wypełnić i złożyć wniosek. Są one dostępne m.in. w siedzibie CAL pod adresem Rynek 27.
Informacji o programie udzielają pracownicy socjalni pod numerami tel.: 12 312-70-97, 733-551-181, 732-555-342.