Pierwszym wydarzeniem rozpoczynających się w poniedziałek (10 lipca) Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem będzie otwarcie wystawy prac Zdzisława Słoniny, artysty ludowego pochodzącego z Bogdanówki, a od lat związanego ze Świątnikami Górnymi. Na ekspozycji w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zobaczymy malarstwo na szkle, rzeźbę i fotografie.
Wernisaż tej wystawy odbędzie się w MOKIS poniedziałek o godz. 18.
Zarówno obrazów na szkle jak i rzeźby Zdzisława Słoniny nie sposób pomylić z pracami innych twórców. Ma on bowiem swój wyjątkowy i rozpoznawalny styl, którego jedną z cech jest użycie czystych, nasyconych barw.
Potwierdza to inny artysta również malujący na szkle – Zdzisław Micherdziński. Mówi on, że Słonina nie musi swoich prac podpisywać, bo ze swoimi dużymi plamami barw i prostym rysunkiem są tak bardzo charakterystyczne, że „widać, że to jest Słonina”. Słowa te padają w filmie Wojciecha Pęcka „Ludowe zwierciadło” nagranym w 2021 roku z inicjatywy Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni.
Tematem prac Zdzisława Słoniny są święci oraz kliszczacy, czyli górale z regionu Tokarni i Pcimia. Poświęcił im całe cykle swoich prac (m.in. pasyjne, maryjne, a ze świeckich – „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane”).
Zdzisław Słonina również przez lata fotografował.
Przez 20 lat (1991-2001) był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych. W latach 90-tych pełnił również funkcję prezesa krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Artysta niedawno obchodził jubileusz 45-lecia pracy twórczej. Ma na swoim koncie wiele wystaw (samych tylko indywidualnych blisko 50) i nagród, w tym Małopolskiej Nagrody Twórczości za rok 2022. Z kolei w 2021 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.