Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny bierze udział w organizacji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku potrwa on od 21 do 27 lutego. W godzinach 7:30-15:30 dyżurów, podczas których osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać bezpłatną poradę prawną, będą pełnić policjanci Wydziału Kryminalnego. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych w całym kraju.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa tych poszkodowanych. Wiąże się także z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. W ramach akcji pomoc i wsparcie można otrzymać również w Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach przy ulicy Jagiellońskiej 1.
Harmonogram dyżurów w Sądzie Rejonowym w Myślenicach
W powiecie myślenickim w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dyżury będą organizowane również m.in. przez sądy i prokuratury:
Poza tymi godzinami istnieje możliwość całodobowego kontaktu telefonicznego pod numerem – 47 83 29 200.
Wsparcie będzie również oferowane przez placówki działające w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości stale monitoruje sytuację osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmuje działania na rzecz poprawy ich położenia. Organizatorzy tygodnia pomocy chcą umożliwić osobom pokrzywdzonym znalezienie profesjonalnego i adekwatnego wsparcia, a w rezultacie — zmianę sytuacji życiowej.
Wykaz miejsc świadczenia pomocy wraz z ich lokalizacją jest dostępny na stronie:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy
Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem pomoc Otrzymasz bezpłatnie w ramach Funduszu Sprawiedliwości.