„DoLAStaMY”, projekt Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów w Krakowie. – To dla nas duże osiągnięcie – mówi jego twórczyni Jarosława Słowik, nauczycielka myślenickiej „Dwójki’.
Ogólnopolską Giełdę Projektów, promującą ciekawe inicjatywy, co roku organizuje Narodowe Centrum Kultury. Za każdym razem towarzyszy jej inny motyw przewodni. W tym roku był nim „animacja + krajobraz”. Wśród 16 prezentowanych na giełdzie projektów znalazł się projekt Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach „DoLAStaMY”. – To dla nas duże osiągnięcie, zaszczyt. Nasz projekt jest zgodny z tegorocznym tematem giełdy, dlatego postanowiłam go zgłosić. Cieszę się, że został wyróżniony i zakwalifikował się do „szesnastki” – mówi Jarosława Słowik.
Podczas trzydniowego wydarzenia, zorganizowanego w tym roku w Ośrodku Kultury im. Kamila Norwida w Krakowie, projekt „DoLAStaMY” zaprezentowały uczestnikom pani Jarosława wraz z Katarzyną Reklińską, mamą jednego z uczniów. Pani Katarzyna dokonała prezentacji na scenie przed publicznością, którą zakończyła taneczną animacją, natomiast pani Jarosława obsługiwała projektowe stoisko. – Każdy mógł przyjść do mnie i zapytać o nasz projekt, a także wyrazić o nim własne zdanie. Spotkałam się z bardzo pozytywnymi opiniami. Wiele osób chwaliło naszą inicjatywę, podkreślało, jak bardzo jest ważna. Rodzice wyrażali chęć uczestniczenia w takim projekcie ich dzieci, podkreślali, że chcieliby, by w ich miejscowości też był on realizowany – opowiada Jarosława Słowik.
Aby było łatwiej
Przypomnijmy, że realizację projektu „DoLAStaMY” szkoła nr 2 we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Myślenicach rozpoczęła we wrześniu ubiegłego roku. – Projekt ten skierowany był do uczniów czwartej klasy, którzy mają już za sobą pierwszy etap nauczania (wczesnoszkolny) i przeszli do następnego. Miał on ułatwić im zmianę sytemu nauczania, zmniejszyć stres z nią związany. A natura jak wiadomo uspokaja, dlatego tematyka projektu odnosiła się do lasu. Natomiast każdy z nas chce, by miejsce, w którym wypoczywa było czyste, więc podczas zajęć uczyliśmy jak dbać o środowisko – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Ponadto projekt wykorzystywał tzw. filozofię ikigai oznaczającą czerpanie radości z drobnostek.
Więcej o projekcie przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 6 października.