2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi, który został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Również dzisiaj przypada obchodzony od 2002 Dzień Polonii i Polaków za Granicą , ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP
Dzień 2 maja został wybrany nieprzypadkowo. Właśnie 2 maja 1945 roku w Berlinie nad Kolumną Zwycięstwa załopotała biało-czerwona. Kilka godzin później polska flaga pojawiła się obok radzieckiej na Bramie Brandenburskiej w zdobytym Berlinie.
Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku. Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.
W związku z tym w wielu miejscach Polski dzień 2 maja jest obchodzony poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń czy manifestacji patriotycznych, podczas których eksponowane są oczywiście nasze barwy narodowe.
Również i na myślenickim Rynku miała miejsce uroczystość, na której uczczono Barwy Narodowe.
O godzinie 9, na maszt, obok Pomnika Niepodległości, w asyście druhów z OSP Śródmieście, została uroczyście wciągnięta flaga państwowa, w uroczystości wziął również udział burmistrz Jarosław Szlachetka.
Przed dzień majowych uroczystości, przechodzący przez myślenicki Rynek, otrzymali flagi od Posła na Sejm RP Władysława Kurowskiego.