W poniedziałek 12 maja poznaliśmy program XI Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, które odbędą się w dniach 14-20 lipca br. Stało się to przy okazji podpisania umowy o dofinansowaniu tego wydarzenia przez województwo małopolskie.
Festiwal jak co roku zorganizują województwo małopolskie oraz miasto i gmina Myślenice przy współpracy z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu i polskiej sekcji CIOFF, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej.
Umowę podpisali: burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, marszałek Łukasz Smółka i członkini Zarządu Województwa Iwona Gibas.
– W Myślenicach możemy być świadkami niezwykłych występów, które pozwalają nam poznać z bliska tradycje i obyczaje wielu zakątków świata. Wspaniałe, iż to właśnie Małopolska staje się dla nich tymczasową przystanią, gdzie młodzi ludzie znajdują wzajemny szacunek i płaszczyznę do artystycznej współpracy. Bardzo się cieszę, że swój udział potwierdziło około 300 artystów z różnych zakątków świata – mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.
Będą to artyści z Włoch, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Senegalu, Turcji, Wenezueli, Węgier, Kolumbii, Grecji, Indii i Serbii. Polskę reprezentował będzie Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, który jednocześnie będzie pełnił rolę gospodarza.
Wielkie święto folkloru rozpocznie się w poniedziałek 14 lipca powitaniem zespołów w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka i jego zastępca Robert Bylica pełniący funkcję dyrektora organizacyjnego XI Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem omówili program festiwalu. I tak po poniedziałkowym powitaniu, w kolejne dni: od wtorku (15 lipca) do czwartku (17 lipca) w MOKIS będą się odbywały koncerty „Dobry wieczór Myślenice” z udziałem zespołów z różnych stron świata. Po każdym z tych koncertów będzie się można wybrać na seans w kinie plenerowym (pod filarkami przy MOKIS) na film poświęcony folkowi albo na „Folk&roll”, czyli potańcówkę pod chmurką w Parku Jordana, gdzie do tańca będą przygrywały zespoły biorące udział w festiwalu.
Tradycyjna Folk Parada odbędzie się w niedzielę, natomiast w sobotę spotkamy się w Kuchni Świata, czyli na wydarzeniu Folk Food, które odbędzie się przy Małopolskiej Szkole Gościnności.
W organizację festiwalu włączą się w tym roku nie tylko MOKiS, ale i pozostałe miejskie instytucje kultury: Muzeum Niepodległości i Miejska Biblioteka Publiczna. Miejscem spotkań z folklorem z całego świata będzie też Park Miejski na Zarabiu.
Jednak najważniejsze ze spotkań podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem będą miały miejsce na myślenickim Rynku. Tu, jak zawsze stanie główna festiwalowa scena, na której w piątek, sobotę i niedzielę odbędą się koncerty galowe: piątkowy pod tytułem „Na skrzydłach tradycji”, sobotni „Muzyka-taniec-śpiew” i niedzielny „Myślenice-Małopolska-Świat”, który będzie jednocześnie koncertem finałowym tej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
Także na tej scenie, po koncertach galowych, wystąpią polskie gwiazdy: w sobotę – LemON, a w niedzielę Viki Gabor.
Więcej w najbliższym numerze „Gazety Myślenickiej”.