Obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy
Pierwsza pomoc jest rzeczą niezbędną w sytuacjach kryzysowych, włączając to częste wypadki drogowe. Warto posiadać tą umiejętność nawet w ramach zacisza domowego.
Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu ze względu na tzw. nagłe zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności innych osób. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego.
W udzieleniu pomocy w przypadku gdy osoba jest nieprzytomna, nie reaguje warto zapoznać się z punktami gdzie znajdziemy defibrylatory AED.
AED – Gdzie znajdę?
Myślenice:
– skrzynka przed wejściem do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, Rynek 8/9, 32-400 Myślenice
– ściana Hali Sportowej na Zarabiu: ul. Zdrojowa 9, 32-400 Myślenice
– Komenda Powiatowa Policji (ul. Jagiellońska 1) – korytarz przy okienku dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach
Dobczyce:
– wejście do Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego w Dobczycach, ul. Szkolna 43, 32-410 Dobczyce;
Sułkowice:
– główne wejście do Urzędu Miejskiego w Sułkowicach, Rynek 1, 32-440 Sułkowice;
– wejście do ośrodka zdrowia w Sułkowicach przy ul. Szkolnej 9, 32-440 Sułkowice
Defibrylatory są umieszczone w zielonych „kapsułach”, dodatkowo oznakowanych skrótem AED, błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Tuż obok „skrzynek” znajdują się również tabliczki z ilustrowaną instrukcją jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Wszystko po to, by ułatwić świadkowi zdarzenia jego reakcję.