Aż 60 proc. dorosłych Polaków w swoich codziennych podróżach porusza się samochodem, a trzykrotnie mniej osób wybiera komunikację zbiorową. Przez to mamy do czynienia nie tylko z korkami, smogiem, ale i zmianami w przestrzeni publicznej .
Zjawisko to było doskonale widoczne w czasie ostatniej kolizji w Osieczanach, gdzie ruch zablokowany został na ponad 2 godziny. Uwagę zawraca fakt, że w Polsce przypada blisko 600 samochodów na 1000 mieszkańców. – Tymczasem jeszcze 25 lat temu wskaźnik ten był ponad 3 razy niższy.
Oczywiście pracownicy mniejszych miast nadal wykazują tendencje do częstszego korzystania z samochodów osobowych, natomiast w dużych aglomeracjach popularność komunikacji miejskich jest proporcjonalnie wysoka. Wynika to z lepszej mobilności pomiędzy miejscem zamieszkania, a miejscem pracy. Niektóre z miast nadal jednak czekają na uruchomienie linii…
Zagrożenie strefą czerwoną!
O ile w strefie żółtej poruszanie się pozostaje bez zmian, to warto przyjrzeć się na komunikaty ze stron rządowych, które regulują warunki przemieszczania się…
„Strefa Czerwona – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego”
Warto więc czasem skorzystać z sił własnych mięśni, co z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na nas, ale i nasze otoczenie.