W poniedziałek 29 kwietnia na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Myślenicach podpisano umowy na realizację inwestycji, która została wsparta najwyższym w historii myślenickiego samorządu dofinansowaniem. Cała inwestycja, której główną i największą częścią jest modernizacja tejże oczyszczalni, kosztować będzie blisko 133 miliony złotych, a pozyskane dofinansowanie pokryje 98 proc. kosztów.
– Modernizacja ma się przysłużyć przede wszystkim przedsiębiorcom, strefie przemysłowej, jak i zabezpieczyć usługi dla mieszkańców miasta i gminy na kolejnych kilkadziesiąt lat – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka podczas podpisywania umów z wykonawcami.
Tymi są wyłonione w przetargu firmy: Inżynieria z Rzeszowa oraz Sarivo Infrastruktura z Krakowa. Pierwsza będzie odpowiedzialna za przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków, natomiast druga zajmie się przebudową odcinka ulic Słowackiego i ul. Burmistrza Marka wraz z przebudową sieci wodociągowej, oraz przebudową odcinka drogi gminnej na działce 1860/5 wraz z przebudową kanalizacji deszczowej.
Strategiczne znaczenie przebudowy i rozbudowy oczyszczalni, nie tylko dla miasta i gminy, ale całego regionu, podkreślano już wcześniej, a dziś je przypomniano. Jej prawidłowa i bezpieczna praca ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa wód rzeki Raby i Zbiornika Dobczyckiego, na którym znajduje się ujęcie wody pitnej m.in. dla mieszkańców Krakowa.
Burmistrz dziękował też przy tej okazji wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do przygotowania tej inwestycji i wniosku o dofinansowanie oraz tego, że to dofinansowanie udało się pozyskać.
To co właśnie się zaczyna to, jak powiedziała Katarzyna Burda, prezes Myślenickiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, ogromne wyzwanie dla branżowców. Jego głównym celem jest zapewnienie wysoko efektywnej i stabilnej pracy obiektu z uwzględnieniem procesu oczyszczania ścieków i zagospodarowania osadów.
W tym celu część obiektów, które po 50 latach eksploatacji są już mocno zużyte, zostanie wyłączona z użytkowania, a na ich miejsce powstaną nowe.
– Na nowej oczyszczalni zachodzić będą procesy mechanicznego czyszczalnia ścieków wraz z redukcją ścieków nadmiarowych, a także procesy biologicznego oczyszczalnia ścieków w technologii nisko obciążonego osadu czynnego w systemie przelewowym ze zwiększoną redukcją substancji biogennych. Nowością będą solarne suszarnie i farma fotowoltaiczna. W efekcie powstanie nowoczesny, kompatybilny obiekt, który zapewni oczyszczanie ścieków a także wysoki stopień odwodnienia osadów. Całość prac będziemy prowadzić zachowaniem ciągłości pracy istniejącego obiektu. Dokumentacja projektowa ściśle przewiduje wykonywanie kolejnych etapów i poszczególnych działań, w efekcie czego nie przewidujemy wystąpienia jakichkolwiek utrudnień dla mieszkańców gminy Myślenice w związku z rozpoczynającym się procesem budowlanym – powiedziała prezes.
Przedstawiciel Inżynierii mówił o tym, że podobne zadania ich firma realizowała w Warszawie, Lublinie i Chełmie. Na wykonanie inwestycji w Myślenicach ma 25 miesięcy.
Burmistrz podkreślił, że dofinansowanie które pozyskała na to zadanie gmina Myślenice pokryje 98 proc. całości zadania. Przypomnijmy, że środki te pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.
– Jako gmina zabezpieczamy wkład na poziomie ok. 2,5 mln zł – mówił burmistrz.
Poseł Władysław Kurowski dodał, że to dzień wyjątkowy, bo niebagatelna jest nie tylko wysokość dofinansowania, ale także fakt, że finansowanie tej inwestycji jest pozakredytowe.
– Gmina, mimo tak wielkiej inwestycji nie będzie obciążana dodatkowymi kosztami związanymi z obsługą kredytu – mówił. – Droga do tych środków nie była łatwa, trwała mniej więcej dwa lata, ale zakończyła się sukcesem. Kwota prawe 130 mln zł jest najwyższą kwotą, jaka została pozyskana przez gminę Myślenice na jakąkolwiek inwestycję.