To moja kolejna relacja z zawodów muchowych, tym razem rangi mistrzowskiej. Między 6 a 9 października na rzece San i zbiorniku Myczkowce, z bazą w O.W. UROCZYSKO w Zwierzyniu, rozegrano 45 Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Muchowym w kategorii senior, które zaliczane są do cyklu Grand Prix Pucharu Polski i 23 Muchowe Mistrzostwa juniorów.
Na zlecenie Zarządu Głównego PZW, głównym organizatorem był Okręg PZW w Krośnie. Wzięło w nich udział 135 zawodników w kategorii senior i 12 w kategorii junior. Rozegrano je wg Zasad Organizacji Sportu Wędkarskiego. Rywalizacja odbyła się na 3 sektorach, z których A i B przygotowano na zbiorniku myczkowieckim – A od mostu w Solinie do przystani w Andrzejówce, B od przystani w Andrzejówce do 50 m powyżej zapory w Myczkowcach, z wyłączeniem strefy ochronnej przy sadzach a C na rzece San od wylotu z elektrowni w Zwierzyniu do drogi na Weremień w Huzelach. W sektorach A, B łowiono z łodzi, po dwie osoby, natomiast na rzece stanowiska były trzyosobowe. Każdy zawodnik w kategorii senior zobowiązany był do posiadania urządzenia obsługującego karty mikro SD, by można było sfotografować złowione ryby, a liczyły się wszystkie gatunki ryb nie będące w okresie ochronnym. Losowanie sektorów odbyło się przy pomocy programu komputerowego, we czwartek 06.10. o godz. 17:30, losowanie stanowisk dla każdego z zawodników odbyło się ręcznie przed każdą z tur. Zawody składały się z trzech, trzygodzinnych tur, po jednej w każdy z dni. Pogoda ogólnie dopisała, w piątek i sobotę pięknie i słonecznie, praktycznie bez wiatru, w niedzielę pochmurno, wietrznie i chłodno, stan wody: na zbiorniku z dużymi wahnięciami, na rzece niski o dobrej przejrzystości. Temperatura oscylowała w przedziale 15-18°C. Wystartowaliśmy w niezmienionym składzie: Łukasz Ostafin, Mariusz Szlachetka i ja, w drużynie Okręgu PZW Kraków/Myślenice/Stare Miasto/Zwierzyniec, wystąpił Grzegorz Skurzyński. Po, nie do końca udanym starcie w Jesiennym Lipieniu Sanu, mieliśmy pewien niedosyt, bo wiemy że San to trudna rzeka, ale zawsze nam się tam dobrze łowiło, dlatego postanowiliśmy, że będziemy łowili tak jak na treningu, który odbyliśmy dwa tygodnie wcześniej, w pełni zmobilizowani. Przejdźmy za tym do samych Mistrzostw.
Piątek 7.10., jadę na jezioro (góra), turę zaczynam o 9:00, po 3 godzinach spływam z 2 rybami, co daje mi 16 miejsce, o 13:00 Mariusz rozpoczyna łowienie na dolnym sektorze jeziora, kończy o 16:00, łowi 8 ryb i wygrywa sektor, Łukasz i Grzesiek łowią na Sanie od 10:30, po 13:30 dzwonię jak im poszło. Łukasz 10 ryb i 5 miejsce, Grzesiek 5 ryb i 21 miejsce. Suma punktów zdobytych w turze dała nam 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej, indywidualnie Mariusz na 2 miejscu, 13 Łukasz, 48 ja, 61 Grzesiek. Do końca dnia wymienialiśmy swe doświadczenia i spostrzeżenia, przewiązaliśmy przypony, zjedliśmy pyszną kolację i położyliśmy się na zasłużony odpoczynek. Sobotni poranek – pobudka o 6:30, śniadanie i wyjazd na stanowiska. Grzesiek i Łukasz jadą na górne jezioro i łowią do 12:00, Grzesiek złowił 3 ryby, co dało mu 14 sektorową, Łukasz 2 ryby i 20 miejsce w sektorze, Mariusz łowi od 10:30 do 13:30 na Sanie – 11 ryb i 3 miejsce, ja łowię na dolnych Myczkowcach do 16:00 – łowię3 ryby i 16 miejsce. Wyniki przez nas osiągnięte pozwalają na utrzymanie 2 pozycji w klasyfikacji drużyn, a indywidualnie: Mariusz wysunął się na 1, Łukasz na 28, ja 38, a Grzesiek na 46 miejsce. W pełni usatysfakcjonowani i zmobilizowani podeszliśmy do ostatniej odsłony tych zmagań, zdawaliśmy sobie bowiem sprawę, że jest szansa na 2 medale Mistrzostw. Niedziela przywitała nas sporymi opadami i ochłodzeniem, na szczęście tuż przed turą przestało padać, ale za to zaczęło wiać. Zdawać by się mogło, że nie jest to pogoda „pod rybę”, dodatkowo to 3 dzień zmagań i woda jest już przełowiona a ryby są już przekłute i nie chętnie chcą współpracować, dlatego musieliśmy wykrzesać z siebie wszystkie umiejętności i doświadczenie, wiedzieliśmy, że medal Mistrzostw Polski jest do zdobycia. Mariusz łowił na górnych Myczkowcach od 9:00 do 12:00 z 2 rybami zajmuje 18 miejsce, ja łowiłem na Sanie od 10:30 do 13:30, złowiłem 11 ryb, co dało 2 sektorową, Grzesiek i Łukasz łowili na dolnych Myczkowcach, od 13:00 do 16:00, Grzesiek spływa z 4 rybami 7 miejsce, a Łukasz z 1 rybą i 26 miejsce w sektorze. Wyniki końcowe ukazały się około godziny 17:00 i ….., wielka radość, mamy medal w drużynówce !!!!!
Najpierw jednak wyniki indywidualne, Mistrzem Polski w wędkarstwie muchowym na 2022r został Grzegorz Gołofit (OKW BYSTRZYCA Lublin1), I V-ce Mistrzem został Zaręba Piotr (OKW BYSTRZYCA Lublin1), II V-ce Mistrzem został Ryszard Bąk (Okręg PZW Lublin), jak widać Lublin zdominował klasyfikację indywidualną, Mariusz niestety nie utrzymał 1 miejsca po 2 turach i zajął ostatecznie bardzo dobre 6 miejsce, ja kończyłem na 18, Grzesiek na 25, a Łukasz na 40 miejscu. Drużynowo, Mistrzostwo dla TRAPER RYMANÓW (P. Konieczny, G. Konieczny, S. Konieczny), V-ce Mistrzostwo dla nas: WKS Kraków – Myślenice (Ł. Ostafin, M. Szlachetka, M. Słomka) na 3 miejscu uplasowała się drużyna OKW BYSTRZYCA Lublin 1 (G. Gołofit, P. Zaręba, S. Skałuba). Drużyna Grześka Okręg PZW Kraków/Myślenice/Stare Miasto/Zwierzyniec zakończyła zmagania na 23 miejscu. Seniorzy złowili łącznie 1058 ryb, a najdłuższą złowił Dariusz Ordzowiały (GKWS NEPTUN Gdańsk), był nim pstrąg tęczowy o długości 50,5 cm.
Juniorzy rywalizowali na starorzeczu Sanu, Młodzieżowym Mistrzem Polski w wędkarstwie muchowym na 2022 rok został Filip Dąbkowski (WKS Żylica Buczkowice), przed Antonim Wysockim (Okręg PZW Słupsk) i Maksymilianem Makarą (Okręg PZW Nowy Sącz s. Caddis). Najdłuższą rybę wśród juniorów złowił Dominik Siwiński (Okręg PZW Krosno) , lipień – 41,0 cm.
Po zakończeniu zawodów przyszedł czas na dekorację zwycięzców w klasyfikacji rocznej Grand Prix Pucharu Polski w wędkarstwie muchowym. Indywidualnie wygrał Grzegorz Gołofit (OKW BYSTRZYCA Lublin1), przed Michałem Fejkielem (TRAPER Krosno), i Dariuszem Kręcigłową (Okręg PZW Słupsk), na 10 Łukasz Ostafin, 13 Mariusz Szlachetka, 18 Grzegorz Skurzyński, 35 ja. Drużynowo: 1 miejsce dla GKWS NEPTUN Gdańsk (J. Dyduch, M. Greszta, D. Ordzowiały), 2 miejsce dla TRAPER Rymanów (P. Konieczny, G. Konieczny, S. Konieczny), 3 miejsce zajęliśmy my: WKS Kraków – Myślenice (Ł. Ostafin, M. Szlachetka, M. Słomka). Dodatkowo Mariusz Szlachetka i Łukasz Ostafin otrzymali nominacje do Kardy Narodowej Polski w Wędkarstwie Muchowym na 2023 rok i pojadą na Mistrzostwa Świata na Słowację oraz Mistrzostwa Europy do Portugalii.
Był to trudny lecz bardzo udany dla nas sezon, z wieloma pozytywnymi akcentami. Mamy już w swym dorobku komplet medali Mistrzostw Polski, zdobytych z tą właśnie drużyną. Pragnę, w imieniu wszystkich startujących zawodników naszego Koła, serdecznie podziękować Okręgowi PZW w Krakowie oraz Zarządowi Naszego Koła za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy wziąć udział we wszystkich odsłonach G.P.P.P.
Marcin SŁOMA Słomka