Przed nami czas pielgrzymek z ziemi myślenickiej na Jasną Górę. Jako pierwsi, już w środę 9 lipca wyruszą pielgrzymi z Trzebuni. Dzień po nich w tym samym kierunku ruszą pielgrzymi z Trzemeśni, a tradycyjnie na początku sierpnia odbędzie się 45. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Jej częścią jak zawsze będzie grupa myślenicka, która na pątniczy szlak wyruszy we wtorek 5 sierpnia rano, zaraz po mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. Wszystkie je łączy jedno hasło „Pielgrzymi nadziei”.
To, że pielgrzymki wyruszające ze wsi odbywają się wcześniej niż ta krakowska, ma związek z tym, że rolnikom trudno było opuszczać wsie w okresie żniw, kiedy pracy w polu było najwięcej. Dlatego właśnie organizowali pielgrzymki wcześniej. Ta tradycja pozostała i do dziś zarówno trzebuńska, jak i trzemeśniańska odbywają się w połowie lipca.
Ta z Trzemeśni wyruszy w tym roku po raz czterdziesty drugi. To znaczy, że ma tylko o trzy lata krótszą historię niż Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę, która w tym roku odbędzie się po raz czterdziesty piąty. Przed pielgrzymami z Trzemeśni siedem dni drogi, w czasie których przejdą prawie 170 km.
Nieco krótszą tradycję ma pielgrzymowanie autokarem. W tym roku autokar z Trzemeśni wyruszy 16 lipca. Pielgrzymi dotrą nim do Częstochowy, w miejsce ostatniego postoju pieszej pielgrzymki. Tam połączą się z nią i razem udadzą się na Jasną Górę do Kaplicy Cudownego Obrazu.
Trzebuńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę nie ma numeru porządkowego, ale wedle przekazów mieszkańców jej tradycja sięga jeszcze XIX wieku.




Fot. Jakub Kurek, mat. organizatorów