W Muzeum Niepodległości w Myślenicach można oglądać wystawę zatytułowaną „Między Kliszczakami”. Po raz pierwszy chyba w historii tego muzeum tego rodzaju wystawa znalazła swoje miejsce na… wystawie stałej, bo pomiędzy etnograficznymi elementami ekspozycji opowiadającej i historii ziemi myślenickiej, a więc także o związanych z tą ziemią góralach kliszczackich. Codzienne życie i obyczaje Kliszczaków uwiecznili na fotografiach Grażyna i Marek Gubałowie. Kuratorem wystawy jest zaś Robert Bylica.
Na zdjęciach widać prawdziwych Kliszczaków, jako, że przed obiektywami stanęli członkowie i członkinie oddziału Górali Kliszczackich w Trzebuni oraz kół gospodyń w terenu gminy Pcim.
Ujęcia powstały we wnętrzach skansenu, a dokładnie w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.
– Mieliśmy przyjemność stanąć z aparatem naprzeciw osób, dla których założenie cuchy, serdaka czy grubych spodni z kliszczacką parzenicą to nie bal przebierańców, ale pielęgnacja pamięci, duma ze swojego pochodzenia i dbałość by spuścizna nie stała się tylko obiektem muzealnym, pozycją w archiwum, a już tym bardziej zapomnianą historią(…) – piszą Grażyna i Marek Gubałowie we wstępie do albumu „U Kliszczaków. Tradycje i obrzędowość”
Wydawnictwo to miało swoją premierę właśnie podczas wernisażu wystawy w Myślenicach a jest ono pokłosiem tejże wystawy, bowiem wcześniej była ona już prezentowana w Trzebuni. Oprócz fotografii zawiera on informacje o Kliszczakach i ich kulturze, w tym kliszczacką godkę, czyli gwarę.
Można ją było usłyszeć także podczas wernisażu. Podobnie jak i kliszczacką muzykę, bo swoimi występami wernisaż uświetnili regionalne zespoły: Trzebuńskie Kliszczaki i Trzebunianie.
Na przybyłych czekał także poczęstunek przygotowany przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.
Wystawę w Myślenicach można oglądać do połowy czerwca bieżącego roku.