Historia myślenickich zapasów – to cykl artykułów autorstwa Ryszarda Szpakiewicza i Rafała Podmokłego, które można przeczytać w Gazecie Myślenickiej. Gazeta dostępna jeszcze w kiosku oferuje dwa materiały: część pierwszą opowieści o sekcji zapaśniczej KS Dalin i osobny artykuł o Władysławie Rusku, a już we środę w nowym numerze Gazety część druga historii tej zasłużonej dla myślenickiego sportu sekcji.
„Pomimo bardzo skromnych środków finansowych zapaśnicy „Dalinu” szczególnie na początku lat sześćdziesiątych należeli do czołówki krajowej, wygrywając w 1962 roku Ligę Drużynową Krakowsko – Rzeszowską, oraz zdobywając złote medale na Mistrzostwach Polski w 1962, 1963 i w 1965 roku. Rozpoczął Wacław Orłowski, który przybył do „Dalinu” z Krakowa razem z Jerzym Grzywińskim, zdobywając złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w 1962 r. Rok później, w 1963 roku złoty medal wywalczył Jerzy Grzywiński na Mistrzostwach Polski Seniorów. Trzeci złoty medal zdobył Zbigniew Ćwieżyk w 1965 roku na Mistrzostwach Polski Juniorów. W tym okresie do wyróżniających się zawodników należeli także: Jan Bidziński, Stanisław Eichler, Kazimierz Główka, Marian Kubic, Zbigniew Trzciński i Edward Warzecha. „
Kolejnym historycznym wydarzeniem w dziejach sekcji zapaśniczej „Dalinu” był mecz o wejście do pierwszej ligi drużynowej jaki Dalin stoczył z „Wisłoką” Dębica w 1963 roku. Mimo wspaniałego dopingu kibiców w nabitej do granic możliwości sali „Sokoła” nasi zapaśnicy przegrali 7:9. W tym pamiętnym pojedynku po dwa punkty dla „Dalinu” zdobyli: Piotr Wodziczko, Marian Sandera i Jerzy Grzywiński, a Wacław Orłowski zremisował z ówczesnym mistrzem Polski R. Długoszem. Te zawody stanowiły jednak trampolinę dla kariery sportowej Wacława Orłowskiego który przeniósł się po nich do Dębicy i trenując w KS „Wisłoka” pięciokrotnie wywalczył złote medale Mistrzostw Polski Seniorów, brązowy medal Mistrzostw Świata w Bukareszcie [1966 r] i VI miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku [1968 r], oraz wielokrotnie stawał na podium w turniejach międzynarodowych.”
http://gazeta.myslenice.pl/historia-myslenickich-zapasow-czesc-i-jak-rodzila-sie-legenda