Na każde 1000 kg węgla spalanego przez gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej, 850 kg spala się w Polsce. Nasze ciepłownictwo indywidualne jest „unikatowe” na skalę europejską. Spalamy 10-12 mln ton węgla rocznie. Z około pięciu milionów polskich domów większość wciąż jest ogrzewana węglem lub drewnem.
Podobnie jest w Gminie Myślenice gdzie wiele budynków ogrzewanych jest „kopciuchami”. Te stare piece na węgiel i drewno nie spełniają żadnych norm emisji i są główną przyczyną fatalnej jakości powietrza w Gminie Myślenice w sezonie grzewczym.
Niewiele osób ma świadomość, że jeden kopciuch potrafi wytworzyć plamę smogu o rozpiętości 34 ha.
Jak to pomnożymy przez ilość kopciuchów w Gminie uzyskamy odpowiedź jak się sami nawzajem trujemy. Najgorzej przedstawiają się rejony gdzie jest skumulowanych więcej kopciuchów. Kominy domów jednorodzinnych są niskie stąd mówimy o tzw. „niskiej emisji”, która ma największy negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie.
Liczne badania (blisko 400 prac naukowych) wskazują, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy jakością powietrza, a zwielokrotnionym prawdopodobieństwem zachorowań na Covid-19 i cięższym przebiegiem choroby. Im mamy gorszą jakość powietrza tym ciężej chorujemy, jest więcej powikłań i zgonów. Jak podkreślają naukowcy dotyczy to niestety również dzieci.
Nie czekajmy z wymianą kopciuchów na koniec 2022 r. Zmieńmy życie swoje i innych już teraz na lepsze. W piątek 14 maja zakończył się nabór do „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców”, ale cały czas można wnioskować do programu „Czyste Powietrze”. Rządowy program dedykowany budynkom jednorodzinnym umożliwia dofinansowanie do: wykonania przyłącza gazowego, wymiany „kopciucha”, wykonania / modernizacji instalacji c.o. i c.w.u., ocieplania budynku, wymiany stolarki okiennej, drzwiowej, montaż rekuperpacji i fotowoltaiki. Ponadto Mieszkańcy mogą skorzystać z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej.
„Z miesiąca na miesiąc Mieszkańcy naszej Gminy biją kolejne rekordy ilości składanych wniosków do programu Czyste Powietrze”. Aktualnie mamy złożonych 591 wniosków i zajmujemy II m-ce w Małopolsce ustępując tylko mieszkańcom Krakowa, których jest kilkanaście razy więcej niż mieszkańców naszej Gminy. Cieszy nas bardzo tak aktywna i zdecydowana postawa mieszkańców Gminy. Widać efekty prowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych oraz aktywnego wyjścia ekodoradców do mieszkańców. Mam nadzieję, że niedługo sytuacja pandemiczna się ustabilizuje i będziemy mogli znowu organizować spotkania dla mieszkańców w miejscu i czasie dogodnym dla Mieszkańców” powiedział ekodoradca Dariusz Zborowski.