Zajęcia prowadzone w szkole mają z założenia wszechstronnie rozwinąć dziecko. Gdy jednak mowa o zarządzaniu budżetem czy oszczędzaniu, to ta lekcja zarezerwowana jest dla rodziców. Pierwszym krokiem nauki dziecka o wartości pieniądza może być założenie rachunku bankowego.
Nauka wartości pieniądza przez gry i zabawy
Wielu rodziców odkłada naukę zarządzania pieniędzmi czy oszczędzania na później. To duży błąd – już dziecko w wieku przedszkolnym powinno wiedzieć, że rodzice nie zawsze będą mogli kupić mu każdą zabawkę. Jak powinna wyglądać nauka najmłodszych? Dobrym pomysłem są zabawy i gry – dzięki nim naukę można połączyć z rozrywką i wspólnym spędzaniem czasu. To z kolei zaprocentuje później – dziecko pozna wartość pieniądza i będzie np. rozsądnie wydatkować kieszonkowe.
Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci sprawdzić mogą się zabawy w sklep. Podczas takiej zabawy dziecko może nauczyć się, że za środki, którymi się dysponuje, nie zawsze można zakupić dowolną rzecz. Starsze dzieci warto zainteresować grami edukacyjnymi. Większość z nich uczy zarządzania pieniędzmi, planowania wydatków i oszczędzania. Na rynku dostępne są także gry, podczas których dziecko nauczy się, jak rozpoznać, czy banknot jest fałszywy lub będzie miało okazję poznać waluty świata.
Od jakiego wieku dziecko może mieć konto bankowe?
Umożliwiając opłaty za podstawowe rachunki czy zakupy w sklepie internetowym, dziś rachunek bankowy traktowany jest jako rzecz niezbędna. Właśnie z tego względu nastolatkowi warto założyć rachunek bankowy. W ten sposób może on:
- nauczyć się korzystać z bankowości elektronicznej,
- mieć pod kontrolą zgromadzone oszczędności,
- płacić kartą płatniczą podpiętą pod rachunek.
Ostatnie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala uniknąć przypadkowego zgubienia posiadanej gotówki.
Kiedy dziecko może mieć pierwsze konto bankowe? Obowiązujące przepisy przewidują, że dziecko może mieć rachunek oszczędnościowy w wieku 13 lat, gdyż wówczas nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że do założenia rachunku bankowego i tak niezbędni będą rodzice – muszą oni wyrazić zgodę.
Jak wybrać rachunek bankowy dla dziecka?
Wybór rachunku bankowego dla dziecka niewiele różni się od wyboru rachunku bankowego dla osoby dorosłej. Uwagę warto zwrócić na:
- możliwość bezpłatnej wypłaty środków z bankomatów na terenie Polski – niektóre banki wprowadzają w tym zakresie ograniczenia, np. bezpłatne są tylko wypłaty z bankomatów, które są własnością banku,
- koszty związane z wydaniem karty debetowej podpiętej do rachunku bankowego – najczęściej karta do konta jest wydawana bezpłatnie, chociaż zdarza się, że bank żąda wniesienia opłaty,
- dostęp do aplikacji mobilnej – najlepiej, aby nastolatek mógł zarządzać środkami zdeponowanymi na rachunku również za pośrednictwem urządzeń mobilnych, np. smartfona czy tableta.
Czy rachunek dla nastolatka musi kosztować? Nie. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rodzice niechętnie będą ponosić koszty korzystania z rachunku bankowego przez nastolatka. Niemal każde konto dla młodych na portalu Czerwona Skarbonka można założyć bez kosztów. Opiekunowie mają również szansę wybrać taki rachunek bankowy, za prowadzenie którego nie będzie trzeba dodatkowo płacić.
Jakie konto bankowe wybrać dla nastolatka?
Standardowy rachunek bankowy będzie odpowiedni dla dziecka, które ma kontynuować naukę zarządzania pieniędzmi. Zmiana może okazać się niezbędna choćby wówczas, gdy nastolatek będzie chciał wziąć udział w programie wymiany uczniów czy pogłębiać swoją znajomość języka obcego na zagranicznym kursie. Wówczas zajrzeć warto do rankingu kont osobistych, który znajduje się na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-osobistych/.
W opisanych wyżej sytuacjach warto zmienić rachunek bankowy na taki, który zapewnia darmową wypłatę środków z bankomatów za granicą. W tym zakresie banki często wprowadzają liczne ograniczenia, np. wymagają wyboru konkretnej karty płatniczej czy ustanawiają miesięczny limit transakcji.
Wybierając rachunek bankowy, uwagę warto zwrócić też na promocje. Banki często kuszą konsumentów bonusami – konto klienta zostanie zasilone przez bank, gdy spełni on określone warunki, np. weźmie udział w programie poleceń.