Odwieczny dylemat na temat źródeł ciepła instalowanych w domach, wraca jak co roku na forum dyskusji, gdzie konkurują ze sobą wygoda i opłacalność. Co raz więcej osób przechodzi jednak na bardziej ekologiczne i ekonomiczne sposoby ogrzewania pomieszczeń.
Korzyścią z wymiany kotła węglowego na gazowy jest niewątpliwie większa wygoda. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają obsługi ani nadzoru. To znacząca rekompensata wyższych wydatków na zakup paliwa .
Zwolennicy wykorzystywania węgla podkreślają, że jest paliwem tanim i jedynym, którego nie jesteśmy zmuszeni importować (choć importujemy, bo nasz jest droższy). W dodatku do spalania węgla nie są niezbędne skomplikowane urządzenia i spośród wszystkich kotłów grzewczych te na węgiel są najtańsze.
Gdyby uwzględniać jeszcze koszt podgrzewania wody użytkowej, do czego latem użytkownicy kotłów na węgiel często wykorzystują podgrzewacze wody elektryczne, w przeciętnym gospodarstwie domowym różnica w wydatkach przy wymianie na gaz nie powinna przekroczyć 20%.
Dlaczego to właśnie gazem mamy zastępować węgiel w domowych kotłowniach? Bo w spalinach z kotłów gazowych nie ma niebezpiecznych dla naszego zdrowia pyłów i wielu innych niepożądanych substancji obecnych w dymie unoszącym się z kominów kotłowni węglowych. Ogrzewanie gazem ziemnym jest znacznie tańsze niż olejem opałowym, a tym bardziej ciekłym propanem czy energią elektryczną.
Czyste Powietrze 2.0
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów, startuje już 15 maja 2020 r. W ramach odbiurokratyzowania programu sporo uwagi poświęcono m.in. zmianie formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników.
Mieszkańcy Gminy Myślenice mogą liczyć na wsparcie urzędnika w przygotowaniu wniosku do programu Czyste Powietrze. Dedykowany pracownik magistratu w dobie pandemii koronawirusa jest dostępny w godzinach pracy urzędu pod numerem telefonu 12 639 23 32.
Wnioski należy składać drogą elektroniczną do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – ul. Kanonicza 12, 31-002 Kraków. Szczegółowe informacje oraz wniosek do wypełnienia on-line można znaleźć w portalu beneficjenta na stronie: www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze
Uproszczenie zasad przyznawania dotacji w programie „Czyste Powietrze” będzie polegać na odejściu od weryfikacji wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Za wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania w programie oraz udzielania pożyczek będą odpowiadać teraz gminy.
Beneficjenci zostali podzieleni na dwie grupy uprawnione do dofinansowań o różnej wysokości.