Międzynarodowy Dzień Pokoju corocznie obchodzony jest 21 września. Święto oficjalnie zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu7 września 2001 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce już w 1982 roku.
Dwudziestolecie międzywojenne to okres upragnionego pokoju, również w Myślenicach. Choć nieliczni tylko przeczuwali potencjał kolejnej wojny, to wszelkiego rodzaju organizacje, zajęły się pracą na rzecz odradzającego się państwa. Kombatanci powracali z pól bitewnych do rodzinnych domów, by tworzyć nowe projekty w różnych dziedzinach.
Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pokoju dążą do przeciwstawienia się konfliktom zbrojnym i proklamują pokój, jako wartość globalnego porozumienia między państwami. Według Zgromadzenia Ogólnego, 21 września symbolizuje międzynarodowy rozejm oraz próbę zaprzestania stosowania przemocy i wszelkich aktów agresji. W tym dniu każda osoba uczestnicząca w obchodach święta, może nosić odznakę w kształcie gołębia pokoju. Na podstawie przeprowadzonych badań przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), wynika, że światowy rynek broni wciąż rośnie.
Nie inaczej też było w dwudziestoleciu międzywojennym , z którego pochodzi owe zdjęcie. Polska w ramach rekompensaty powojennej otrzymała fabryki Mausera, które w tym czasie produkowały najlepsze egzemplarze broni.
*Zdj pochodzi ze zbiorów Barbary Tesse.