Mama mówi do córki: „Co robisz w moim domu, kim jesteś?”. Ona odpowiada: „Przecież to nasz dom, jestem twoją córką”. Mama na to: „Nieprawda, nie znam cię. Co robisz w moim domu?! ”. Agresja narasta. Z problemem choroby Alzheimera boryka się wiele rodzin, również w naszej gminie.
Na chorobę Alzheimera zapadają najczęściej kobiety w wieku powyżej 65 lat. Nie wiadomo dokładnie jaka jest jej przyczyna. Wskazuje się na czynniki, które mogą mieć na nią wpływ. Są to m.in. cukrzyca, starszy wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Choroba ma trzy etapy. Najpierw osoba chora zapomina wiele rzeczy – nie pamięta np. drogi do pracy czy sklepu, czy zjadła śniadanie. – Sprawność umysłowa się obniża, wiąże się to z przedwczesnym zanikiem mózgu – wyjaśnia Krystyna Gubała, pielęgniarka środowiskowa rodzinna z myślenickiej przychodni pielęgniarskiej STS Trade. Do kłopotów z pamięcią dochodzi złe samopoczucie. Chory staje się apatyczny, często wpada w depresję, rezygnuje z życia towarzyskiego.
W drugim etapie pojawiają się agresja, urojenia, problemy z wypowiadaniem się. Chory nie pamięta swoich bliskich. Natomiast trzeci etap charakteryzuje się otępieniem zaawansowanym, mózg zanika. Chory nie pamięta wtedy nawet podstawowych czynności – jak się chodzi, je czy myje. Już nie potrafi samodzielnie funkcjonować, jest osobą leżącą. – Trzeba opiekować się nim tak, jak niemowlakiem – mówi Barbara Szczotkowska, pielęgniarka środowiskowa rodzinna z STS Trade.
Więcej o chorobie Alzheimera przeczytasz w najbliższym wydaniu naszej gazety w środę 11 marca.