W poniedziałek 9 września na myślenickim Rynku stanął Mobilny Przystanek Historia Przyszłości. Przez trzy kolejne dni, do środy włącznie można go odwiedzać (wstęp jest bezpłatny) i „zanurzać” się w historii Polski wykorzystując do tego najnowsze technologie, takie jak chociażby gry komputerowe.
Dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach mówił o tym, że słowem klucz całego tego przedsięwzięcia jest immersyjność. – Z moich obserwacji z pracy z młodzieżą wynika, że młodzi ludzie myślą bardzo immersyjnie o historii i mają pewne przyzwyczajenie z gier komputerowych i konsolowych, żeby nie tylko uczyć się historii, ale też bardzo mocno jej doświadczać.
W Mobilnym Przystanku Historia Przyszłości można doświadczać historii dzięki grom i aplikacjom.
To m.in. edukacyjna gra przygodowa opowiadająca o dokonaniach polskich lotników walczących w trakcie II wojny światowej; albo gra osadzona w czasach wojny polsko-bolszewickiej, w której zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów. Jest też dostępna strategiczna gra opowiadająca o losach Powstańców Warszawskich oraz etiuda filmowa opowiadająca z perspektywy 6-letniej dziewczynki o losach rodziny Ulmów, która w trakcie II wojny światowej ukrywała Żydów i za to została rozstrzelana.
Okres PRL przybliża zaś aplikacja VR, za pomocą której można przenieść się do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowano prasę podziemną, a w nim nie tylko drukować kolejne strony „bibuły”, ale też podsłuchać przez radio rozmów funkcjonariuszy SB.
W inauguracji wystawy, której pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej wzięli udział dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN, Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii IPN, a także burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Małgorzata Ciemińska i dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach.
Przystanek jest czynny codziennie w godz. 10-20. Stanowiska VR (Virtual Reality) dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli 13. rok życia (do 18. roku życia potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców).
Zainteresowani skorzystaniem z Przystanku, a zwłaszcza grupy szkolne i zorganizowane proszone są o zarezerwowanie wizyty korzystając z linka: