Ponad 30 producentów regionalnych z Małopolski i 5 kół gospodyń wiejskich z gminy Myślenice raczyły mieszkańców i turystów wyborowym poczęstunkiem. Wszystko w stylu ekologicznym i lokalnym, bo pochodzenie ma znaczenie.
Po Nowym Targu, Wiśle i Krynicy-Zdroju to Myślenice stały się stolicą dobrego smaku. Kilkudziesięciu kulinarnych wystawców zaprezentowało to, co Małopolska ma najlepszego. Można było skosztować całego wachlarza smaków – i tych słodkich, i słonych, i ostrych, i kwaśnych – bo przecież każdy z nas lubi coś innego. Odwiedzających gości kusiły swoim zapachem świeże i chrupiące bochny chleba, smakowite kręgi lokalnego sera, domowe przetwory i miody oraz soczyste wędliny. Tak smakuje Małopolska. Tak pyszne są Myślenice.
Kulinarne doświadczenia były tym bardziej mocne, że czuwał nad nimi Andrzej Polan. Nietuzinkowy kucharz i szef kuchni, którego zamiłowanie do gotowania czyni mistrzem. Jego potrawy wykazują jakość, która broni się za każdym razem i w każdych warunkach. Z szesnastu kilogramów mąki i niepoliczalnej pasji upiekł ciasto drożdżowe ze śliwką, którego mogli skosztować uczestnicy Festiwalu.
– Ciasto było jeszcze ciepłe, rozpływało się w ustach. Prawdziwe cudo. Obserwowałem cały proces przygotowania ciasta, to mistrzostwo pieczenia i to bez żadnego udawania – komentuje Pani Maria z Jawornika, uczestniczka Festiwalu.
19. Małopolski Festiwal Smaków otwarli Członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. Oboje podkreślali jak ważne jest wspieranie lokalnego dziedzictwa kulinarnego. To właśnie kuchnia jest jednym charakterystycznych elementów naszego małopolskiego dziedzictwa, bo jest wynikiem doświadczeń wielu różnych społeczności.
– Pochodzenie ma znaczenie i dziś, tu w Myślenicach możemy się o tym przekonać. Wszystkie konkursowe, ale nie tylko, poczęstunki smakują jak małopolska: dobrze, gustownie i zaskakująco – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
W konkursie na najsmaczniejszą potrawę w kategorii kół gospodyń wiejskich zwyciężyli przedstawiciele koła z Bysina, drugie miejsce zajęło koło z Jawornika, a na trzecim miejscu uplasowało się Górne Przedmieście.
– Małopolska smakuje tak jak wasze specjały, bo są przygotowane prosto z serca. Zarząd Województwa Małopolskiego docenia starania kół gospodyń z całej małopolski. Cieszę się, że skosztowałam myślenickich smaków – mówiła do gospodyń Iwona Gibas, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego.