Myśleniczanka Agnieszka Cahn otrzymała Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała ustanowioną przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” a przyznawaną osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. W ten sposób nagrodzono jej działalność społeczną.
Wręczenie nagród odbyło się w piątek 1 marca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.
Agnieszka Cahn od lat zajmuje się badaniem tej części historii Myślenic i ziemi myślenickiej, która dotyczy mieszkających tutaj żydów. Impulsem do zajęcia się tym tematem było dla niej dowiedzenie się już w dorosłym życiu, że w miasteczku, z którego pochodzi i w którym dorastała – w Myślenicach, nie tylko żyli kiedyś żydzi, ale stanowili znaczącą część tej społeczności. Historia ta zakończyła się z dnia na dzień, 22 sierpnia 1944 roku, kiedy to całą tę społeczność na rozkaz Niemców deportowano do obozów pracy i zagłady. W sumie ponad 1300 osób.
Jej działania polegają na przywracaniu pamięci o tej żydowskiej społeczności Myślenic, ale też szerzej są działaniami na rzecz upowszechniania dialogu międzykulturowego, zwalczania stereotypów, uprzedzeń i nietolerancji.
– Długoletnie, intensywne wysiłki Agnieszki Cahn – współzałożycielki Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice” – wydały ostatecznie bardzo obfity plon. Najpierw udało się jej sporządzić listę zawierającą ponad tysiąc potwierdzonych nazwisk myśleniczan, którzy z powodu swego żydowskiego pochodzenia padli w trakcie wojny ofiarą niemieckich represji. Następnie uruchomione zostały przy jej udziale liczne przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalno-artystyczne – mówił prof. Jacek Popiel, rektor UJ podczas uroczystości w Ignatianum.
Przypomniał też, że w roku 2004 na fasadzie jednej z kamienic w myślenickim rynku udało się umieścić tablicę upamiętniającą deportowanych żydów. To właśnie pod tą tablicą, także z jej i Wspólnoty Myślenice, inicjatywy co rok organizowane są obchody rocznicy deportacji.
Patronem Nagrody jest zmarły w 2004 roku ks. Stanisław Musiał SJ, który był wytrwałym rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii.
Fundatorami nagrody są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy Rektor UJ.
W kategorii twórczość promująca ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej odebrał Robert Szuchta.