Muzeum Niepodległości w Myślenicach przypomina, że we wtorek 5 września przypada 84. rocznica wkroczenia oddziałów niemieckich do Myślenic i rozpoczęcie okupacji tych ziem, która trwała do stycznia 1945 roku. Dziś także dyrekcja tegoż Muzeum i władze Myślenic uczciły pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w pierwszych dniach września 1939 stanęli do nierównej walki z wojskami niemieckimi i tu w niej polegli. Delegacja na czele w burmistrzem złożyła kwiaty na grobie znajdującym się na cmentarzu komunalnym przy ul. Niepodległości.
Także dziś, o godz. 18 w myślenickim Sanktuarium zostanie odprawiona msza w intencji poległych 84 lata temu żołnierzy oraz mieszkańców.
Rankiem 5 września potężne siły niemieckie z kilku kierunków ruszyły na Myślenice. Od południa miasto zaatakowały: 2. Dywizja Pancerna i 3. Dywizja Górska. Od zachodu nacierała 7. Dywizja Piechoty, z kierunku południowo-wschodniego 4. Dywizja Lekka. Atak poprzedzony był silnym ostrzałem artyleryjskim miasta, który Niemcy przeprowadzili 4 i 5 września. W wyniku ostrzału zniszczono 20 domów, a około 100 uległo poważnym uszkodzeniom. Wkraczających do Myślenic Niemców skutecznie raziły działa III dywizjonu 6. Pułku Artylerii Lekkiej. Jednak Wojsko Polskie nie było już w stanie zorganizować w mieście skutecznego oporu. Chcąc chociaż na moment spowolnić tempo pochodu niemieckich oddziałów, polscy saperzy wysadzili lub spalili sześć mostów znajdujących się na Rabie i Bysince. Wieczorem 5 września oddziały niemieckie wkroczyły do Myślenic od strony Stradomia i ulicy Sobieskiego. Tego dnia rozpoczęła się okupacja hitlerowska, trwająca ponad pięć lat. Pod koniec września i w październiku 1939 roku mieszkańcy Myślenic zaczęli powracać do swoich domów” – przypomina dziś Muzeum Niepodległości na Facebooku.