Rolnik wykonuje jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów, dlatego też bardzo ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu oraz odzieży ochronnej, które gwarantują użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa przy pracy rolniczej. Aby wspomóc rolników w tym trudnym wyborze, jednym z działań prowadzonych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników, jest podejmowanie przez Kasę starań o właściwą produkcję i dystrybucję bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników.
W ramach tego działania Prezes KRUS nadaje maszynom i urządzeniom o wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym „Znak Bezpieczeństwa KRUS” w formie zezwolenia uprawniającego producenta do oznaczania konkretnego wyrobu znakiem graficznym KRUS w sposób trwały i używania go w działalności marketingowej.
Przyznanie znaku może nastąpić na wniosek producenta lub jego przedstawiciela oraz z inicjatywy rolników, ich organizacji i związków zawodowych dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS.
Od 1996 roku Prezes KRUS przyznaje również wyróżnienie maszynom, urządzeniom, a także środkom ochrony pracy wybranym spośród prezentowanych na Międzynarodowych Targach Rolno – Przemysłowych POLAGRA i Międzynarodowych Targach Środków Ochrony Pracy, Ratownictwa i Rehabilitacji SAWO. Od 2001 roku wyróżnienie to przyznawane jest również podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.
Przykładowe wyroby wyróżnione na targach:
- Ubranie robocze dla traktorzysty-producent Zakład Pracy Chronionej „FART – POL” w Toruniu
- Kombajn „ALINA” do zbioru marchwi i innych warzyw „WEREMCZUK” z Lublina oraz odgławiarka do marchwi z modułem rozdrabniania naci Z 451 – producent „WEREMCZUK” z Lublina
- Opryskiwacz ciągnikowy P 125 – producent „STALMECH” Mechanika Maszyn Rolniczych z Płocka.
Wybierając maszyny, urządzenia oraz środki ochrony pracy oznaczone „Znakiem Bezpieczeństwa KRUS”, więc rolnik zyskuje potwierdzenie wysokiego standardu bezpieczeństwa, co pomaga mu na zminimalizowanie ryzyka doznania poważnego urazu w wyniku wypadku przy pracy rolniczej.
Jednak pamiętajmy, iż w razie zaistnienia wypadku przy pracy rolniczej należy przede wszystkim:
- Opanować emocje i działać racjonalnie
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zapewnić bezpieczeństwo poszkodowanemu
- w zależności od rodzaju zdarzenia usunąć źródło zagrożenia niezwłocznie udzielić pomocy poszkodowanemu i wezwać pomoc.
Ponadto osoba ubezpieczona w KRUS przy wypadku przy pracy rolniczej powinna zgłosić bez zbędnej zwłoki w najbliższej jednostce KRUS, a miejsce i przedmioty związane z wypadkiem w miarę możliwość zabezpieczyć do czasu przeprowadzenia oględzin przez pracownika KRUS.
Anna Szilder
Starszy Specjalista
Placówki Terenowej KRUS w Myślenicach