W niedzielę 30 kwietnia 1944 roku gestapowcy, wspierani przez oddziały własowców, wtargnęli do wielu myślenickich domów. Dzień ten nazwany został Czarną Niedzielą, podobnie jak wydarzenia z 23 czerwca 1940 roku. W tym samym dniu Niemcy dokonali aresztowań również w Jasienicy, Sułkowicach, Polance, Zawadzie, Lubniu i Krakowie.
Przygotowania do akcji „ Burza”, podjęte na terenie całego kraju, przez polskie podziemie niepodległościowe, nie mogły ujść uwadze zdrajców i konfidentów gestapo. Kontrwywiad AK doskonale zdawał sobie z tego sprawę i cały czas starał się monitorować sytuację ostrzegając swoich członków przed niemieckim wywiadem. Działania podjęte przez kontrwywiad AK objęły również okręg krakowski i zostały oznaczone kryptonimem „Ubezpieczalnia”. Niestety, pomimo podjętych działań nastąpiło bardzo silne uderzenie ze strony Niemców w struktury Armii Krajowej. Akcja prowadzona przez okupanta objęła również okręg myślenicki.
Tragiczna rocznica żyje w pamięci, zarówno rodzin jak i mieszkańców miasta. Pamiętają o niej również władze Miasta i Gminy Myślenice. Tegoroczne uroczystości rocznicowe, z racji zaleceń sanitarnych związanych z epidemią, mają mniej oficjalny charakter. W dniu dzisiejszym w imieniu Mieszkańców Miasta i Gminy oraz władz lokalnych, hołd ofiarom tragicznym wydarzeń złożyli burmistrz Jarosław Szlachetka oraz wiceburmistrz Mateusz Suder.
Więcej na temat tragicznych wydarzeń II Czarnej Niedzieli z 30 kwietnia 1944 roku przeczytacie Państwo w Gazecie Myślenickiej 15 bis z 30 kwietnia 2019 r. lub pod linkiem
http://gazeta.myslenice.pl/ii-czarna-niedziela-2